Doba čtení:1 m, 55 s
Bývalý Sobotkův náměstek pro privatizace Zdeněk Hrubý zemřel v Pákistánu, při pokusu o zdolání himalájského vrcholu Gašerbrum. Foto: wikipedia.org Dr. Olaf Rieck

Dvě klíčové postavy privatizace OKD jsou již po smrti. Jedná se o bývalého premiéra Stanislava Grosse a někdejšího náměstka ministra financí Zdeňka Hrubého, který před lety zemřel v Pákistánu při horolezecké výpravě.

Hlavní roli v celé privatizaci měl Stanislav Gross, který si už jako ministr vnitra privatizace hlídal. A když se stal premiérem, tak i když formálně privatizace patřila do agendy tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky, politické noty dával on. A Zdeněk Hrubý znal detaily toho zadání, věděl, jak to politici chtěli, popsal serveru Neovlivni.cz jeden z lobbistů, který se v éře Stanislava Grosse pohyboval kolem vládních privatizací.

Čtěte také:
Insolvence stojí OKD miliony
OKD vydělala od ledna 2,28 miliardy

Druhé jméno zaznívá v procesu ohledně privatizace OKD opakovaně. Naposledy během pátečního výslechu premiéra Bohuslava Sobotky. Jde o Zdeňka Hrubého. Spadaly pod něj privatizace a také připravoval pro ministra všechny privatizační podklady pro vládu.

Neměl jsem důvod pochybovat o profesionální práci, kterou odvedl,” uvedl u soudu předseda vlády, pro kterého je prodej státního podílu v dolech nejslabším místem jeho politické kariéry.

Zdeněk Hrubý ale zemřel dřív, než mohl poskytnout svědectví u soudu.  V roce 2013 vášnivý horolezec a předseda Českého horolezeckého svazu zahynul v Pákistánu, při pokusu o zdolání himalájského vrcholu Gašerbrum. Šlo o nehodu.

Byl to on, kdo by přitom mohl vyjasnit, jak vznikala suma, za níž se podíl v OKD prodal. A zda mluví pravdu obžalovaní úředníci Fondu národního majetku, kteří shodně uvedli, že byla dohodnuta na schůzce ministrů průmyslu a financí a zástupců společnosti Karbon Invest. Ti původně doly kupovali a následně přeprodali Zdeňkovi Bakalovi.

Sobotka ani nikdo jiný z Grossovy vlády však obžalován nebyl. Státním zástupcům chyběly důkazy, že by se v případu dopustili trestného činu. Policie prověřovala především roli Bohuslava Sobotky, coby tehdejšího ministra financí. Závěr kriminalistů ale zněl: Sobotka jen přednesl to, co mu z Fondu národního majetku, který státní podíl v dolech držel a fakticky privatizaci procesoval, připravili. Pro premiéra Sobotku však příběh OKD znamená značný reputační problém a vážný šrám na jeho kariéře.

Čtěte také:
V Americe spustili čistou uhelnou elektrárnu
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí