Doba čtení:1 m, 7 s
Předseda Pirátů Ivan Bartoš. Foto: Facebook Ivan Bartoš

Sněmovní Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj jakožto garanční výbor doporučil přijetí pirátské novely zákona o registru smluv a svobodném přístupu k informacím. Návrh rozšiřuje povinnost poskytovat informace a uvádět klíčové dokumenty v registru smluv pro ČEZ a další státem ovládané společnosti, kterým dala vládní koalice výjimku v únoru 2017.

„Toto je poslední a zásadní krok pro to, aby byl pirátský návrh schválený ve třetím čtení na plénu Poslanecké sněmovny. Firmy jako ČEZ, České dráhy a další budou ze zákona povinny zveřejňovat své smlouvy na internetu v registru smluv. Věříme, že vládní strany podpoří také rozšíření zákona 106 o svobodném přístupu k informacím i na tyto společnosti,“ uvedl předseda výboru a současně Pirátské strany Ivan Bartoš.

Čtěte také:
Nechal se ČEZ v Bulharsku oškubat jak slepice?
Prodej bulharských aktiv ČEZ stále vázne

Třetí čtení novely se očekává na následující řádné schůzi Sněmovny, která proběhne v týdnu od 4. března.

Výjimku pro ČEZ schválili zákonodárci v minulém volebním období už v původním návrhu zákona o registru smluv. Norma se nevztahuje na akciové společnosti s většinovým podílem státu, krajů nebo obcí, jejichž cenné papíry se obchodují na burze.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta