Doba čtení:2 m, 21 s
Navzdory mohutnému nárůstu OZE má uhlí stále největší podíl na výrobě elektřiny v Číně ve všech ročních obdobích, přičemž v zimních měsících se jeho podíl zvyšuje na více než 75 procent. Foto: Pixabay.com

Čína zvýšila domácí těžbu uhlí a jeho dovoz na rekordní úroveň, i když rostoucí výkon vodních přehrad a solárních elektráren snížil výrobu tepelné energie během letních veder.Výroba elektřiny z uhlí má totiž i nadále zásadní význam pro zajištění spolehlivosti dodávek elektřiny zejména v zimě, kdy je výkon vodních a solárních elektráren mnohem nižší.

Čínské doly zvýšily v červenci 2024 produkci na sezónní rekord 390 milionů tun, oproti 378 milionům ve stejném měsíci před rokem a 373 milionům v roce 2022. Současně se dovoz za prvních sedm měsíců vyšplhal na sezónní rekord 296 milionů tun z 261 milionů tun v roce 2023 a 139 milionů tun v roce 2022, napsal server Reuters.com.

Dostatečné zásoby jsou proto zásadní pro zajištění toho, aby tepelné elektrárny měly po ruce dostatek paliva a mohly v nejchladnější části zimy pracovat bez přerušení. Výrobci hromadí zásoby, aby si mohli připravit dostatečné množství paliva a vyhnuli se opakování nedostatku elektřiny, který zemi sužoval na podzim a v zimě roku 2021.

Navzdory rekordnímu využití větrných a solárních zdrojů má uhlí stále největší podíl na výrobě elektřiny ve všech ročních obdobích, přičemž v zimních měsících se jeho podíl zvyšuje na více než 75 procent, napsal server Reuters.com.

V roce 2024 zatím rekordní sezónní produkci hlásí Vnitřní Mongolsko, Šen-si a Sin-ťiang, tři ze čtyř největších producentů na úrovni provincií.

Austrálie a Mongolsko posilují na čínském uhelném trhu

Dvojí vrchol spotřeby

Roční spotřeba elektřiny v Číně vykazuje v létě a v zimě to, co vláda označuje jako „dvojí vrchol“.Hlavní vrchol nastává mezi červnem a srpnem a je způsoben klimatizací a chlazením, které představují 30 % maximálního celostátního zatížení a v některých provinciích se zvyšuje na více než 40 %.

V létě je však díky východoasijskému monzunu také nejvíce srážek a výroba elektřiny z vodních elektráren je maximální, což částečně snižuje zatížení přenosové sítě, s výjimkou suchých let.

V červenci 2024 rekordní výroba z vodních a solárních parků snížila výrobu tepelné energie, převážně z uhlí, o 25 miliard kilowatthodin (kWh) ve srovnání s předchozím rokem, což byl první sezónní pokles za nejméně deset let.

Sekundární špička však nastává mezi prosincem a únorem, poháněná vytápěním a osvětlením, ne o mnoho nižší než v létě.Zima se shoduje s obdobím sucha, kdy výroba elektřiny z vodních elektráren prudce klesá, obvykle přibližně o 50 % ve srovnání s létem.Výroba solární energie je také nižší vzhledem ke kratšímu dennímu světlu na pláních severní Číny, kde se nachází většina solárních parků.Výsledkem je, že elektrická soustava je v zimní špičce mnohem více závislá na uhlí než v letní špičce.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa