Přes dvacet miliard korun chybí v navrženém státním rozpočtu na příští rok na dotaci obnovitelných zdrojů energie, stěžují si firmy i ministerstvo průmyslu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce tyto zelené dotace snížit. Je to logické. Jde totiž o nesmyslné vyhazování peněz, které jsou potřeba jinde.
Nejvyšší kontrolní úřad v minulosti spočítal, že na podporu obnovitelných zdrojů, v drtivé většině solárních elektráren, zaplatíme mezi lety 2010 až 2030 bilion korun. To je sama o sobě nehorázná suma. Ještě horší však je, co za ni vlastně dostaneme, resp. co bychom si za tyto peníze mohli pořídit jiného.
Tato otázka se nabízí o to víc, když se dnes vedou diskuze o tom, jestli výstavba nových jaderných bloků nevyjde příliš draho.
Martin Schmarcz na serveru info.cz vypočítal, že za zmíněný bilion korun bychom mohli mít v dnešních cenách pět jaderných bloků, v cenách roku 2010 šest.
Německé solární jásání vs. realita
„Co máme ve skutečnosti? Necelé tři terawatthodiny solární elektřiny ročně, což je sotva deset procent toho, co vyrobí jaderné elektrárny s instalovaným výkonem 4 GW. Za ten bilion jsme mohli mít nejméně dvanáctkrát více elektřiny, navíc dodávané stabilně, kdy ji potřebujeme a bez dalších stamiliardových nákladů na posílení rozvodné sítě a pořízení baterií. K tomu jsme mohli ročně uspořit 30 milionů tun CO2, čímž bychom se zařadili mezi premianty ve snižování emisí, měli s předstihem splněny cíle Fit for 55 a ušetřili až tři miliardy euro ročně za povolenky,“ zrekapituloval výsledek na jasných číslech Schmarcz.
Zastánci OZE tvrdí, že na vině nejsou obnovitelné zdroje, ale tzv. solární tunel. Pravdu mají jen částečně. Dotace na OZE totiž žádají dál, i když moc dobře vědí, že solární elektrárny v českých podmínkách reálně vyrábějí jen něco přes tisíc hodin ročně. To je zkrátka málo. Investice do jádra je mnohem smysluplnější. Z energetického, ekonomického i ekologického pohledu.
Zejména, když peníze nejsou potřeba zdaleka jen v energetice. Schodek státního rozpočtu to ukazuje více než jasně. Rozhodně není na rozhazování. Nyní budou potřeba velké peníze na odstraňování povodňových škod. Jak chcete vysvětlit lidem a starostům obcí, které zničila velká voda, že přednější jsou zelené dotace?