V Teplárně Kladno vznikla počátkem srpna nová odborová organizace. Působí pod oficiálním názvem Základní organizace odborového svazu ECHO Teplárna Kladno (ZO OS ECHO). Důvody jejího založení vysvětlil předseda Jakub Hofmann.
Co bylo hlavním důvodem vzniku nové odborové organizace v kladenské teplárně?
Na Kladně odbory fungovaly zhruba osm let, ale v rámci společné organizace s Teplárnou Zlín. Já osobně působímv odborech zhruba od roku 2016, kdy probíhala první jednání s bývalým zaměstnavatelem o růstu mezda jako jediná šance, jak dosáhnout nějakého výsledku bylo založit odborovou organizaci. Protože jsme měli společného vlastníka, spojili jsme se s Teplárnou Zlín. Účastnil jsem se vyjednávání od počátku a záhy jsem byl nominován na funkci místopředsedy za Teplárnu Kladno. V minulosti jsme si byli velmi nápomocní a společně se nám dařilo, ale postupem času se začaly v obou lokalitách řešit trochu jiné problémy a změnily se priority, což je dáno i mírně odlišným zaměřením.Zlín je primárně teplárna, zatímco v Kladně hraje kromě tepla důležitou roli i výroba elektřiny. Musíme řešit záležitosti letních odstávek, problematiku překážek na straně zaměstnavatele a podobně. Proto jsme se rozhodli založit samostatnouodborovou organizaci, která vznikla začátkem srpna.
Znamená to, že se členové musí odhlásit a přihlásit do nové odborové organizace? Kolik členů máte aktuálně na Kladně?
Naší snahou je, aby se pokud možno všichni naši zaměstnanci do konce září odhlásili ze zlínské organizace a přihlásilise do Kladna. Samozřejmě pracujeme i s možností, že se to ve všech případech z jakýchkoli důvodů nepodaří a tak máme připravené varianty, jak postupovat například formou smlouvy o součinnosti se zlínskými odbory. Ideální by ale bylo, abychom do kolektivního vyjednávání v Teplárně Kladno mohli vstoupit už jako samostatná odborová organizace. V květnu letošního roku jsme měli necelou stovku členů. V současné době mohu říci, že většina z těch, kdo se odhlašují z dosavadní odborové organizace, má zájem vstoupit k nám. O členství se ucházejí i zaměstnanci, kteří v odborech doposud nebyli organizovaní.
Vondráš: Teplárny nestihnou přezbrojit z uhlí na jiná paliva
Co musí zaměstnanci udělat pro vstup do nové odborové organizace?
Primární je, aby vystoupili ze stávající společné odborové organizace. Pro vstup k nám musí vyplnit přihlášku, s obojím jim pomůže Šárka Dudová ze mzdového oddělení teplárny nebo já, případně místopředseda Tomáš Hartman, vedoucí bloků 4/5, také se mohou obrátit na úsekové důvěrníky, kteří pracují jako doposud.
Nová kladenská organizace je začleněná pod odborový svaz ECHO, proč právě pod něj a jakým způsobem spolupracujete s ostatními odborovými organizacemi v rámci skupiny?
Pod odborový svaz ECHO jsme patřili doposud, měli jsme na jeho členy vazby už v době vzniku původní odborové organizace. Máme s ním velmi dobré vztahy a poskytují nám v mnoha ohledech nadstandardní servis a poradenství.S ostatními odborovými organizacemi v rámci skupiny o sobě víme, některé záležitosti řešíme společně. V minulosti byly snahy se více sjednotit, ale nakonec k tomu nedošlo. Je zároveň pravda, že v jednotlivých lokalitách panují v určitých oblastech rozdíly, ať už jde například o mzdy nebo stravování.
Kdy začne v kladenské teplárně kolektivní vyjednávání?
Správně by mělo začít už v září, abychom jej do konce roku stihli uzavřít. Čeká nás poměrně dost práce, protože nám končí takzvaná velká kolektivní smlouva a budou se tedy řešit prakticky všechny oblasti. U nás je kolektivní smlouva poměrně obsáhlá. Chtěli bychom ji zjednodušit, protože se bude týkat již pouze naší společnosti. Počítáme s tím, že bychom tentokrátuzavřeli kolektivní smlouvu na rok a následně využili zpětnou vazbu od našich členů pro další období.