Doba čtení:2 m, 12 s
Energetický analytik Jan Vodráš upozorňuje, že pokud by se před koncem dekády zavřely uhelné elektrárny, hrozí zastavení těžby na všech tuzemských lomech. Foto: iUHLI

Teplárnám hrozí, že přijdou o uhlí dříve než v roce 2030, dokdy je plánována dekarbonizace domácího teplárenství.Až polovina z 22 domácích tepláren a závodních energetik ale nestihne včas přezbrojit z uhlí na náhradní paliva, upozornil v rozhovoru pro Seznam Zprávy energetický analytik Jan Vondráš.

Pokud by se před koncem dekády zavřely uhelné elektrárny, hrozí zastavení těžby na všech tuzemských lomech. Ty totiž nemají šanci přežít jen z dodávek uhlí menším teplárnám, závodním energetikám a domácnostem, varoval v podcastu AgendaSZ Byznys spoluzakladatel analytické společnosti InvictaBohemicaVondráš.

Ten zároveň upozornil, že očekávaný výpadek ve výrobě elektřiny po odstavení uhelných zdrojů nebudeme schopni v zimních obdobích při nepřízni počasí a vyšší spotřebě pokrýt dovozem. A to i přesto, že Ministerstvo průmyslu a obchodu na základě svých modelací hlásá opak.

Češi chtějí delší provoz uhelných elektráren a soběstačnost

Podle Vondráše nelze spoléhat ani zásadně vyšší využívání zemního plynu. „Německo před dvěma měsíci oznámilo, že se od Nového roku sníží přepravní kapacita plynu do České republiky. Němci chtějí na části své páteřní plynárenské soustavy začít budovat vodíkovou infrastrukturu, využijí k tomu část stávajících plynovodů. Plynu je ve světě dost, ale bude obrovský problém ho k nám dostat v objemech, které bychom potřebovali při kompletní náhradě uhlí v kondenzačních elektrárnách, v celém teplárenství a velkých závodních energetikách,“ vysvětlil odborník, podle nějž je problémem i ekonomika plynových zdrojů. Plynové elektrárny totiž musí také nakupovat emisní povolenky, i když v menším objemu než uhelné.

V tuto chvíli nevychází. Ono ale kromě uhlí, které zatím vychází taktak, nevychází ekonomicky vůbec nic. To je důvod, proč v Německu většina zájemců o výstavbu nových paroplynových elektráren projekty odložila. Německo nevypsalo očekávané aukce na deset tisíc megawattů nového výkonu v plynu, což je jasný signál, že se investorům do projektů nechce, protože je to v tuto chvíli sebevražda,“ uvedl Vondráš.

Problém by mohly vyřešit kapacitní platby, které si však Česko nevyjednalo. „My je nemáme vůbec a podle Ministerstva průmyslu a obchodu je asi velice obtížně získáme. Pokud nebude jasné, jak to bude s podporou, tak se nehneme z místa,“ řekl Vondráš. Řešením je podle něj maximálně urychlit výstavbu jaderných elektráren, do té doby bude ale nutné dotovat uhlí.

Za nejdůležitější považuji, abychom neztratili energetickou bezpečnost, abychom se nedostali do pozice, že nebudeme mít v zimě od koho nakoupit.Uhlí by po nějakou dobu mělo být dotováno, teď se to řeší v rámci novely energetického zákona Lex OZE 3 pro pět kondenzačních elektráren,“ vysvětlil analytik.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa