Doba čtení:2 m, 18 s
Náklady na energie podle průzkumu zásadně vstupují do hospodaření firem a ovlivňují jejich schopnost investovat Foto: pixabay.com

Téměř 30 procent českých firem dává více než deset procent svých nákladů na energie. Vysoké ceny energií ohrožují další rozvoj zejména u podniků nabízející ubytování či pohostinství. Kvůli nákladům na energie ale další investice v různé míře přehodnocuje většina tuzemských společností. Do cen pro zákazníky je přitom promítají tři čtvrtiny firem, avšak většinou ne v plné výši. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory ČR.

Průzkum Hospodářské komory, jehož se zúčastnilo 738 členů komory z řad malých, středních i velkých firem, tak potvrdil, že česká ekonomika je vysoce energeticky náročná. Podle výsledků je jen pro pětinu firem podíl nákladů na energie na celkových nákladech méně než tři procenta. „Je to zajímavé zjištění v kontextu tzv. dočasného krizového rámce EU. Ten zjednodušeně klasifikoval jako energeticky náročné ty firmy, u nichž náklady na energie převyšují tři procenta celkových nákladů,“ řekla předsedkyně Energetické sekce Hospodářské komory Zuzana Krejčiříková.

Náročnost energií pro firmy se přitom liší podle oboru. „Význam nákladů na energie v celkovém objemu nákladů až tolik nesouvisí s velikostí firmy, určujícím faktorem je zde spíš ekonomická činnost, které se firma věnuje,“ uvedla ředitelka odboru legislativy, práva a analýz komory Lenka Janáková. Například v odvětví ubytování, stravování a pohostinství náklady na energie převyšují 15 procent celkových výdajů u více než 43 procent respondentů. Naopak ve stavebnictví více než dvě třetiny firem uvedly, že jejich náklady na energie nepřevyšují pět procent celkových nákladů.

V EU rychle ubývají řiditelné elektrárny

Průzkum se věnoval také tomu, jak firmy zdražování energií řešily. Vyšší náklady přenesly do svých cen pro zákazníky tři čtvrtiny všech respondentů. „Firmy nicméně ve většině zůstaly opatrné a promítaly zvýšené náklady do svých produkčních cen pouze částečně s ohledem na zachování konkurenceschopnosti své produkce, takto postupovalo na šedesát procent respondentů,“ upřesnila Janáková. Vyšší náklady tak do svých cen plně promítlo přes 14 procent tuzemských firem. Hlavně mikro a malé firmy častěji pokrývaly zvýšené náklady z vlastních zdrojů. Velké firmy oproti tomu častěji podle průzkumu využívaly dotace, i tak šlo ale jen o 3,1 procenta velkých firem.

Náklady na energie tak podle průzkumu zásadně vstupují do hospodaření firmy a ovlivňují jejich schopnost investovat. Žádný vliv nákladů na energie uvedlo 19 procent firem, naopak více než polovina firem přiznala, že výše nákladů na energie má vliv na jejich rozvoj, ale stále jim dovolí omezeně investovat například do výrobní kapacity či do nových technologií. Přes 15 procent podniků zároveň uvedlo, že kvůli cenám energií už nemají peníze na další rozvoj a stagnují. Další 4,3 procenta firem odpovědělo, že pociťuje zhoršení svého postavení na trhu, a 3,8 procenta společností hrozí kvůli energiím ukončení činnosti.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa