Doba čtení:1 m, 8 s

Lampion

Čína po 13 letech rychlého růstu spaluje víc uhlí než zbytek světa. Za toto období byla země s nejvyšším počtem obyvatel zodpovědná za více než 80 procent globálního růstu využití uhlí od počátku 21. století, napsal server Mining.com.

Nová studie amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) ukazuje, že růst spotřeby a těžby uhlí byl v Číně mnohem výraznější, než se doposud vědělo. Údaje čínských statistiků za letošní rok prý naznačují revizi historické spotřeby a těžby uhlí, a to směrem nahoru. Podle EIA byla spotřeba energie uhlí v letech 2000 až 2013 navýšena o 14 procent a těžba o 7 procent.

Čtěte také: Čína vyhlásila boj emisím CO2

Revize má vliv na celková data čínské energetické spotřeby a těžby, jež jsou také vyšší, než se uvádělo. Zejména kvůli revizím týkajícím se uhlí. Loni přitom spotřeba energetického uhlí stagnovala a těžba klesla o 2,6 procenta.

V roce 2013 se podle EIA v Číně spotřebovalo 4,3 miliardy tun uhlí. Když loni tamní vláda vyhlásila cíl o omezení konzumace uhlí, vycházela z toho, že v roce 2013 se spálilo 3,6 miliardy tun uhlí.

Čína je nyní největším producentem CO2 s téměř čtvrtinou světové produkce. Současně je největším producentem oxidu uhličitého a to již od roku 2005, kdy předčila do té doby jasně první Spojené státy.

Mohlo by vás zajímat:
Čína: Pokles těžby uhlí po více než 10 letech

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa