S uzavíráním uhelných dolů a elektráren v jihoafrické provincii Mpumalanga, která se podílí 87 % na produkci uhlí v Jihoafrické republice, kde je míra nezaměstnanosti 38 %, by mohlo do roku 2030 zaniknout až 24 000 pracovních míst, upozornili výzkumníci z prezidentské komise pro klima ve své studii.
„Na pozadí nízkého růstu a vysoké zaměstnanosti má přechod od uhlí k energetice potenciál prohloubit stávající socioekonomické problémy,“ citoval ze zprávy server bloomberg.com.
Jihoafrická republika chce nahradit pracovní místa v uhelných elektrárnách investicemi do citrusových plantáží a marihuanových plantáží na výrobu konopí ve svém uhelném pásu. Východní provincie, by se mohla zaměřit také na výrobu leteckého paliva z cukrové třtiny a na zvýšení příjmů z cestovního ruchu.
Jihoafrická trať na vývoz uhlí musí na rekonstrukci
Jihoafrická republika a provincie Mpumalanga jsou v centru pozornosti, protože pakt s některými nejbohatšími státy světa o financování klimatických změn ve výši 8,8 miliardy dolarů – známý jako Partnerství pro spravedlivý energetický přechod – slouží jako prototyp pro podobné projekty. Klíčem k těmto dohodám je, jak budou komunity závislé na uhlí chráněny před dopady přechodu.
Vláda loni schválila takzvaný prováděcí plán přechodu na spravedlivou energetiku a 26 % ze 756 milionů dolarů přislíbených na dotace na tento účel půjde na projekty v Mpumalanze na podporu přechodu od závislosti na uhlí.
Podle výzkumníků mohou nová průmyslová odvětví v případě, že přilákají investice, zajistit až 95 000 pracovních míst.