Švýcarská vláda chce zrušit zákaz výstavby nových jaderných elektráren, který schválili voliči. Zatímco v řadě zemí, které chtějí rozvíjet nízkouhlíkové zdroje energie v souvislosti s rostoucí poptávkou po elektřině, zažívá jaderná energie renesanci, ve Švýcarsku její možné oživení stále rozděluje společnost.
V roce 2017 švýcarští občané schválili postupné ukončení využívání jaderné energie v této alpské zemi. Jednalo se o výsledek dlouhého procesu zahájeného po jaderné havárii v japonské Fukušimě v roce 2011.Ten však nemusí trvat dlouho. Po sedmi letech švýcarská vláda prohlásila, že je otevřená ukončení zákazu výstavby nových jaderných elektráren, aby zůstaly otevřeny všechny možnosti budoucího energetického mixu země, napsal server swissinfo.ch.
Došlo ke „změně paradigmatu“, uvedl 28. srpna ministr energetiky Albert Rösti a jako klíčový faktor obratu uvedl válku na Ukrajině a její dopad na dovoz ruského plynu.Zdůraznil obavy Evropy o energetickou bezpečnost, zejména v zimním období, a upozornil na technické problémy francouzských jaderných elektráren, které zásobují Švýcarsko. Situaci dále komplikuje růst populace a pomalý rozvoj obnovitelných zdrojů energie v důsledku právních odvolání.
Ve Švýcarsku chtějí vytáhnout peníze na klima z bohatých
„Od roku 2017 se také radikálně změnila situace na trhu s elektřinou,“ uvedl ministr. Voliči navíc loni podpořili nový zákon o klimatu, jehož cílem je nasměrovat zemi k uhlíkové neutralitě do roku 2050.„Rozhodli jsme se snížit využívání fosilních paliv na čistou nulu, což vyžaduje výrobu většího množství elektřiny,“ řekl Rösti.
Švýcarsko má tři stárnoucí jaderné elektrárny, které vyrábějí zhruba třetinu energie, kterou země potřebujeExterní odkaz, přičemž více než polovina pochází z vodních elektráren. V elektrárně Mühleberg bylo v roce 2019 zahájeno vyřazování z provozu, ostatní elektrárny zůstanou v provozu tak dlouho, dokud budou bezpečné, přičemž se očekává 60letá životnost.
Až se tato zařízení nakonec uzavřou, vláda se obává, že obnovitelné zdroje energie nebudou schopny zaplnit vzniklou mezeru. Původně se uvažovalo o plynových elektrárnách, ale tato možnost je nyní pro dosažení uhlíkové neutrality „téměř nemyslitelná“, uvedl Rösti.
Francie ukazuje nesoulad jádra a OZE
Dodal, že ústup od zákazu nových jaderných elektráren je „záložní variantou pro všechny případy“.Ve střednědobém horizontu jsou podle něj jediným řešením pro zvýšení výroby elektřiny vodní, větrné a solární elektrárny. Dnes však není možné říci, zda lze z obnovitelných zdrojů dlouhodobě vyrobit dostatek elektřiny. Nová jaderná energie „nepřipadá v úvahu“ ani v krátkodobém, ani ve střednědobém horizontu. „Ale abychom byli připraveni, pokud to bude nutné v dlouhodobém horizontu, v příštích 15 letech, řekl bych, musíme začít hned,“ zdůraznil.
Jako další krok předloží vláda do konce roku 2024 návrh na změnu jaderné legislativy, aby mohl být příští rok projednán v parlamentu. Pokud se tak stane, veřejnost bude muset o této otázce s velkou pravděpodobností znovu hlasovat.
Obavy o energetickou bezpečnost a změnu klimatu podporují obnovený zájem o jadernou energii. Jaderná energie se na výrobě elektřiny podílí 10 % celosvětově, ve vyspělých ekonomikách je to téměř 20 %.
Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) dosáhne příští rok celosvětová výroba jaderné energie historického maxima. V roce 2024 by měla výroba jaderné energie celosvětově vzrůst o 1,6 % a v roce 2025 o 3,5 %.
V Evropě jaderná energetika klesala až do začátku ruské invaze na Ukrajinu. Od té doby se těší novému zájmu, protože stále více členských států Evropské unie se snaží zajistit si dodávky energie. Ambiciózní klimatické cíle EU vedly k tomu, že země jako Itálie a Belgie přehodnotily svůj předchozí odpor k novým jaderným reaktorům.