Francie musela odpojit jaderné elektrárny, aby udržela bezpečnost energetické sítě. Důvodem byla nadvýroba z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Jejich počet stále narůstá. Zůstává ale závislost na počasí. Výsledkem jsou stále větší výkyvy výroby.
Francouzský provozovatel přenosové soustavy RTE (Réseau de Transport d’Électricité) byl kvůli přebytku elektřiny z fotovoltaických a větrných elektráren donucen dočasně odstavit některé jaderné bloky, aby udržel stabilitu sítě.
Ve Francii, kde je podíl jaderné energie na celkové výrobě elektřiny jedním z nejvyšších na světě, se tak situace s přibývajícím množstvím obnovitelných zdrojů komplikuje. Jaderné elektrárny jsou totiž navrženy tak, aby pracovaly nepřetržitě a stabilně dodávaly elektřinu. Náhlé odpojování těchto zdrojů kvůli výkyvům v dodávkách z obnovitelných zdrojů je pro systém neefektivní a ekonomicky náročné, uvedl server energozrouti.cz.
Nejvíc elektřiny vyvezla Francie. Nejzávislejší na dovozu jsou Italové
Tato situace je varováním nejen pro Francii, ale i pro další země, které se snaží snížit svou závislost na fosilních palivech a přecházejí na OZE. Jako zdroj energie, který bude doplňovat fotovoltaické a větrné elektrárny přitom jádro vybralo i Česko.
Francouzský příklad ukazuje, že stabilní jaderná flotila není s velkým množstvím OZE kvůli jejich volatilitě příliš kompatibilní, a to jak z energetického, tak ekonomického hlediska. Odborníci opakovaně upozorňují, že budování stále většího množství OZE bez vyřešené akumulace vynucuje tzv. duální energetiku. Tedy dostatečný výkon stabilních zdrojů, které musí naběhnout a fungovat, když nesvítí slunce a nefouká vítr. To je pochopitelně ve výsledku velmi drahé, protože v opačném případě musejí být tyto zdroje naopak odpojeny.