Největším exportérem elektřiny v Evropě je Francie, která elektřinu ze dvou třetin vyrábí z jádra. Nejvíce v prvním pololetí vyvážela do Spojeného království, Itálie, Německa a Švýcarska. Největším dovozcem je naopak Itálie.
Francie provozuje 56 jaderných bloků v osmnácti elektrárnách. Celkově mají instalovaný výkon 61 gigawattů. Za první pololetí tohoto roku byla čistým exportérem elektřiny ve výši 40,8 terawatthodin, což znamená nárůst oproti druhému pololetí roku 2023 o 31 procent, napsal server hrot24.cz.
„Výroba elektřiny ve Francii se v první polovině tohoto roku zvýšila, zatímco poptávka zůstala nízká. Pokračuje tím trend, který začal během pandemie covidu-19,“ uvedl hlavní analytik společnosti Montel Analytics Clement Bouilloux,.
Jaderné energetice v Evropě chybí kvalifikovaní lidé
Kromě nárůstu výroby elektřiny v jaderných elektrárnách umožnilo nejdeštivější jaro za deset let zvýšit výrobu elektřiny v hydroelektrárnách. I proto mohla země vyvážet velké objemy elektřiny do dalších zemí.
Většinu si rozdělily čtyři země, Spojené království (11,7 TWh), Itálie (9,4 TWh), Německo (8,8 TWh) a Švýcarsko (7,4 TWh).
S velkým odstupem je na druhém místě mezi exportéry elektřiny Švédsko. Do zahraničí poslalo 15,3 terawatthodin elektřiny. Třetí je Nizozemsko s exportem 8,8 TWh elektřiny. Čtvrté Norsko mělo čistý vývoz elektřiny na úrovni 7,4 TWh.
Naopak nejvíce v rámci Evropy musí dovážet elektřinu Itálie. Vláda Giorgie Meloniové proto uvažuje o tom, že dá po 35 letech zelenou novým jaderným zdrojům, aby snížila závislost na dovozu elektřiny i na dalších fosilních zdrojích, zejména na zemním plynu.