Doba čtení:1 m, 9 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Německo musí začít vnímat, jak jeho transformace energetiky dopadá na sousední státy. Musí se také postarat o dostatečnou výstavbu energetických sítí a nespoléhat na přenosové soustavy ostatních zemí. Řekl to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který se v Berlíně zúčastnil konference o budoucnosti evropské energetiky. Napsalo to Právo.

Německo se rozhodlo ukončit do roku 2022 provoz svých jaderných elektráren. Jejich výkon mají nahradit především obnovitelné zdroje energie, jejichž výstavbu německá vláda podporuje a které se v současnosti podílejí na výrobě elektřiny v zemi zhruba jednou čtvrtinou.

„Náš problém je v tom, že když v Německu v Severním moři zafouká vítr, tak Česku hrozí blackout. Ta elektřina se potřebuje dostat do Bavorska, kde se vyrábí, přitom přes Německo nejsou vybudovány dostatečné sítě,“ řekl ministr.

Podle něj by se tlak na výstavbu energetické infrastruktury v Německu mohl zvýšit v souvislosti s výstavbou českých a polských transformátorů na hranicích, které mají zamezit přetěžování přenosových soustav neplánovanými přetoky elektřiny z Německa.

Česko podle Mládka nechce jít v energetice stejnou cestou jako Německo. ČR chce v souladu s plány Evropské komise snížit své emise oxidu uhličitého do roku 2030 o 40 procent proti úrovni roku 1990 a chce zvyšovat energetickou účinnost. Nesouhlasí ale s tím, aby byl pro evropské státy stanoven povinný minimální podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa