Doba čtení:1 m, 27 s

Fenoménem přelomu osmdesátých a  devadesátých let se staly takzvané vršanské koule. Pocházely z  třetihor, z doby po uložení hlavní uhelné sloje a jejich stáří se odhaduje na 15 až 20 milionů let. Svého času se mluvilo o světovém unikátu, který nelze nalézt nikde jinde než v severních Čechách a v Jihoafrické republice. Ve skutečnosti se tyto kamenné útvary podle geologů vyskytují v celé severočeské hnědouhelné pánvi, všude tam, kde se nacházejí nadložní pískové vrstvy. Napsaly to Důlní noviny. Vlivem postupu lomu už tento fenomén na Vršanech patří minulosti. Hlavní nálezy v současnosti pocházejí z lomu Bílina, proto se nyní už mluví o bílinských koulích.

Co lidi na vršanských koulích nejvíc přitahovalo, ale nebyl způsob ani doba vzniku, nýbrž jejich vlastnosti. Psychotronici a léčitelé si zanedlouho po jejich objevu na Vršanech všimli a také upozornili na jejich specifické vlastnosti. Jejich energetické pole mělo mít údajně u citlivých lidí dokonce léčivé účinky. Jasné důkazy o tom sice nikdy podány nebyly a skeptici tvrdí, že jde spíše o placebo efekt a hlavní roli tu hraje psychika.

Někteří léčitelé ale naopak upozorňovali na fakt, že tak, jak někomu koule pomohly od bolestí hlavy, zad nebo zubů, jinému zase bolesti hlavy přivodily. Údajně prý tím, že kulička totiž jednou stranou energii bere a druhou dává. Dalším specifikem kamenných útvarů je, že umí přijmout negativní energii, kterou dále nevyzařují a většinou ji přetransformují na energii kladnou. Takže vlastně mají ochranný účinek a jejich vliv je patrný až v okruhu dvaceti metrů. Pokud byste si dnes chtěli, tak jako mnozí v minulosti, dát vršanskou kuličku pod polštář, případně ji nosit v kapse, už je pozdě.

Video o zajímavých útvarech z uhelných lomů je k nahlédnutí na Coaltv.cz. My vám jej přinášíme přímo na našich stránkách.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa