E.ON se rozdělí na dvě části

Valná hromada E.ON v roce 2014. Foto: Christian Schlüter/E.ON

Největší německá energetická společnost E.ON se rozdělí na dvě části. Oddělí většinu výroby elektrické energie, obchodování s elektřinou a ropný a plynárenský byznys do samostatné firmy. Podle ČTK to firma E.ON oznámila 30. listopadu, reaguje tak na hluboké změny v globální energetice. E.ON se má rozdělit po výroční valné hromadě v roce 2016.

„Stávající obecný obchodní model E.ON už dál nemůže adekvátně reagovat na tyto nové výzvy,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel Johannes Teyssen.

Rozdělením vznikne nová společnost, přičemž s přípravami na úpis jejích akcií E.ON začne již příští rok. Společnost rovněž informovala, že letos vykáže značnou čistou ztrátu kvůli dodatečným odpisům, které ve čtvrtém čtvrtletí dosáhnou zhruba 4,5 miliardy eur.

E.ON se podobně jako další německé energetické podniky potýká s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii. Čelí rovněž masivní podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí její konvenční elektrárny do ztrát. K těmto problémům se přidaly i nízké velkoobchodní ceny a oslabení rublu, jež mělo negativní dopad na operace firmy v Rusku. To je pro E.ON nejdůležitějším zahraničním trhem.

E.ON působí i v České republice. V jižních Čechách a na jižní Moravě zásobuje elektřinou 1,2 milionu zákazníků. Podíl E.ON na českém trhu činí zhruba pětinu.