Doba čtení:1 m, 27 s
Budova bývalé školy je z roku 1930, byla postavená podle návrhu architekta Karla Řepy, který její vzhled koncipoval jako vilu. Byla v ní malotřídka. foto: wikipedia.org

Město Chvaletice na Pardubicku, kde sídlí jedna z českých hnědouhelných elektráren, opravuje bývalou Masarykovu obecní školu. Chce v ní zřídit hornické muzeum. Město ale postupuje pozvolna, protože zhruba 27 milionů korun, které by modernizace stála, najednou nemá.

Pokračujeme repasemi oken. Zachováváme původní. V místě, kde jsou zazděné, děláme repliky, aby objekt vypadal jako dřív,“ řekla starostka Zdeňka Marková (Čas na změnu). Opravené jsou podle ní střecha a klempířské prvky. Budova bývalé školy je kulturní památkou od roku 2009. V objektu by po opravách mělo být interaktivní centrum historie a současnosti těžby nerostných surovin v regionu.

Na opravě se pracuje už několik let, město dostává dotace od ministerstva kultury a Pardubického kraje. Radnice zatím obdržela zhruba tři miliony korun. Letos má město šanci na evropské peníze, pokud se otevřou dotační výzvy na zřizování muzea. „Měly by se otevírat. Budeme doufat, jinak je to pro nás běh na dlouhou trať,“ uvedla Marková.

Slabinou nárůstu fotovoltaiky může být hliník

Budova je z roku 1930, byla postavená podle návrhu architekta Karla Řepy, který její vzhled koncipoval jako vilu. Byla v ní malotřídka. Stavba má prvky, které jsou pro architektův rukopis typické, půloválné schodiště, betonový kazetový strop a kombinaci cihelného zdiva s nebarevnými cementovými omítkami.

Jako škola objekt v lokalitě zvané Hornická Čtvrť fungoval do roku 1961. Do začátku 50. let minulého století tam byla asi stovka usedlostí. V místě se ale začala těžit manganová ruda, stát proto domy postupně vyvlastnil a boural. Rozšíření těžby, které mělo vést také k demolici školy, se nakonec neuskutečnilo.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa