Doba čtení:1 m, 52 s
Evropská komise vypočetla, že do roku 2030 bude potřeba do sítí investovat 584 miliard eur (téměř 15 bilionů korun). Foto: pixabay.com

Zastaralé přenosové a distribuční soustavy, které byly v mnohých zemích dlouho podinvestované, nezvládají nárůst nestabilních obnovitelných zdrojů. Zejména na jihu kontinentu navíc elektrické vedení ohrožují stoupající teploty. Riziko obrovských, mezinárodních výpadků tak roste, napsal deník E15.

Začátek léta na Balkáně ukázal, jak zranitelná je evropská energetická infrastruktura vůči vlivům počasí. V černohorské Podgorici se koncem června málem zastavil veškerý život, když se teploty vyšplhaly nad čtyřicet stupňů a nastal výpadek elektřiny. Lidé se nepřipojili k internetu, auta a autobusy uvízly v zácpách, protože přestaly fungovat semafory. Několik dalších balkánských zemí se v důsledku propojení elektrických sítí potýkalo s podobnými problémy celé hodiny, což mělo dopad na čtyři miliony lidí.

Odborníci varují, že nápory na elektrické sítě v době padajících teplotních rekordů povedou nejspíš k dalším podobným událostem. Stabilitu energetické infrastruktury ale neohrožují pouze projevy změny klimatu, ale paradoxně i zbraně, které proti ní mají bojovat: výkonově nevyzpytatelné obnovitelné zdroje. A k tomu v rámci dekarbonizace na druhé straně přibývají nejrůznější ekologické spotřebiče jako elektromobily a tepelná čerpadla.

Česko chce až pětinu elektřiny dovážet. Bude odkud?

V mnohých zemích přenosové a distribuční soustavy už přestávají stačit tempu rozvoje obnovitelných zdrojů. Průmyslové sdružení Wind Europe zveřejnilo statistiku projektů větrných elektráren, které se napříč kontinentem opožďují kvůli nemožnosti připojit je do sítě. Tvrdí, že projekty se zdržují i o roky, v některých případech dokonce až o devět let. Na podobné potíže si stěžují i solárníci. Tvrdí, že plánování modernizace a rozvoje sítí zaostává daleko za zvyšováním cílů pro fotovoltaické instalace.

Nutnost obřích investic zdraží elektřinu

Evropská komise si je problémů s přenosovými a distribučními soustavami v některých zemích také vědoma. Sama varovala, že zaostávání v jejich modernizaci povede k nesplnění dekarbonizačních cílů v roce 2030. Loni na podzim přišla s akčním plánem pro elektrické sítě, který by je měl připravit na nápor obnovitelných zdrojů. Vypočetla, že do roku 2030 bude potřeba do nich investovat 584 miliard eur (téměř 15 bilionů korun).

Ty budeme muset zaplatit my všichni v cenách elektřiny. Očekává se, že většina financí přiteče ze soukromých zdrojů a z distribučních poplatků.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa