Doba čtení:1 m, 15 s
Očekává se, že výstavba lunární jaderné elektrárny bude velmi složitá. Foto: wikipedia.org

Indie a Čína, dva historicky soupeřící státy, se chystají spolupracovat s Ruskem na vybudování jaderné elektrárny na Měsíci. Projekt, o němž informovala ruská státní tisková agentura Tass, oznámil Alexej Lichačov, šéf ruské státní korporace pro jadernou energii Rosatom.

Ruská kosmická agentura Roskosmos oznámila, že práce na jaderné elektrárně již probíhají a plánuje se její umístění na Měsíci. Elektrárna má pohánět měsíční základnu, přičemž na projektu spolupracují Rusko a Čína a účast Indie by mohla být v souladu s jejími ambicemi v oblasti lunárních základen.

Rusko a Spojené státy zkoumají možnosti využití jaderné energie pro budoucí lunární základny, přičemž NASA posuzuje potenciál jaderných reaktorů pro podporu dlouhodobého osídlení Měsíce. Tato technologie je považována za klíčovou pro infrastrukturu potřebnou k udržení lunárních aktivit. Stabilní a trvalý zdroj energie je pro založení lunární kolonie nezbytný. Jaderná energie je považována za nejperspektivnější řešení.

Další krok k těžbě ve vesmíru

Založení kolonie na Měsíci vyžaduje vybudování základní infrastruktury pro podporu každodenních činností, jako je vytápění, vrtání, chlazení a napájení roverů,“ poznamenávají odborníci.

Očekává se, že výstavba lunární jaderné elektrárny bude velmi složitá. Rusko navrhlo, že většina konstrukce může být provedena autonomně, čímž se sníží potřeba přímé lidské účasti.

Indie se pohybuje v diplomatických vztazích mezi USA a Ruskem. Zatímco se Indie podílí na misi Gaganyaan ve spolupráci s USA, zkoumá také spolupráci s Čínou prostřednictvím ruského projektu lunární energie.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa