Uhelné firmy v Indonésii podle londýnského energetického think tanku Ember zamlčují emise metanu, který je podle výpočtů zodpovědný za přibližně třetinu oteplování způsobeného skleníkovými plyny.
Think tank Ember analyzoval emisní profily deseti velkých společností těžících uhlí v Indonésii, které dohromady odpovídají za polovinu produkce uhlí na tomto souostroví. Zjistil, že pouze čtyři z deseti firem zahrnuly do svých emisních soupisů emise metanu z uhelných dolů, což naznačuje, že dopad těžby uhlí na životní prostředí v zemi není zcela zohledněn, napsal server voanews.com.
„Nepochopení nebo nedostatečné vykazování těchto emisí podkopává celkové vykazování společnosti v oblasti udržitelnosti. Přehlíží také potenciálně významnou promarněnou příležitost ke snížení emisí,“ uvádí se ve zprávě.
Ember uvedl, že emise metanu „by mohly přesáhnout 8 milionů tun ekvivalentu CO2, což je více než třetina potenciálních celkových emisí společností“.
Emise metanu většiny velkých indonéských uhelných společností mohou být podle zprávy „stejné nebo vyšší než“ jejich celkové emise ze spalování fosilních paliv a nakupované elektřiny.
Metan zůstává v atmosféře jen asi deset let, ale v časovém horizontu 100 let má 28krát větší oteplovací účinek než oxid uhličitý. V časovém horizontu 20 let má oteplovací účinek přibližně 80krát větší než CO2.
Indonésie je jedním ze signatářů dobrovolného Globálního závazku pro metan a Jakarta se podle něj zavázala „přijmout komplexní domácí opatření k dosažení globálního snížení emisí metanu“ do roku 2030.