Doba čtení:2 m, 55 s
Podle Světové banky je průměrná míra elektrifikace v západní Africe přibližně 42 %, což znamená, že téměř polovina obyvatel regionu nemá přístup k elektřině. Ghana má míru elektrifikace oproti průměru dvojnásobnou. Foto: pixabay.com

Ghana zvažuje nabídky pěti společností na výstavbu své první jaderné elektrárny. Jedná se o společnost EDF, americké společnosti NuScale Power a Regnum Technology Group, China National Nuclear Corporation, jihokorejskou společnost Kepco a její dceřinou společnost Korea Hydro Nuclear Power Corporation a ruský Rosatom.

Godfred Akoto Boafo z The Conversation Africa vedl rozhovor se Sethem Kofi Debrahem, ředitelem Ústavu jaderné energetiky Ghanské komise pro atomovou energii, o výhodách a nevýhodách zařazení jaderné energie do energetického mixu země a o tom, proč Ghana potřebuje diverzifikovat a najít nové zdroje energie.

Botswana hledá novou exportní cestu pro své zásoby uhlí

Mezi faktory, které vedou Ghanu k zařazení jaderné energie do energetického mixu, patří industrializační ambice země, omezení v oblasti paliv, omezené zdroje, klimatické podmínky a mezinárodní závazky ke zmírnění změny klimatu. Jaderná energie je k dispozici po celý rok, takže je spolehlivá. Očekává se, že jaderná elektrárna bude fungovat jako elektrárna základního zatížení (výrobní zařízení sloužící k pokrytí části nebo celé trvalé poptávky po energii v dané oblasti) s kapacitním faktorem přibližně 92 %. Konvenční jaderná elektrárna je obvykle v provozu 92 % kalendářního roku ve srovnání s 54 % u elektráren na zemní plyn, 24 % u solárních a 34 % u větrných elektráren, citoval server msn.com ředitele Ústavu jaderné energetiky Ghanské komise pro atomovou energii Setha Kofi Debraha.

Poptávka po elektřině v celé zemi roste. V současné době má 84 % obyvatel přístup k elektřině, ale nemusí být připojeno k elektrické síti. To znamená, že elektřina je v jejich oblasti dostupná, ale mohou být nepřipojeni kvůli osobním okolnostem.

Zambie postaví uhelnou elektrárnu

Očekává se, že poptávka po elektřině rychle poroste díky elektrifikačním projektům plánovaným po sobě jdoucími vládami, jako je projekt elektrifikace venkova (jehož cílem je zásobovat elektřinou všechny obce s 500 a více obyvateli) a iniciativám v oblasti industrializace (např. rozvoj zpracovatelského průmyslu, výroby oxidu hlinitého a železářství).

Dalším důvodem, proč se Ghana rozhodla pro jadernou energii, je to, že v ní vidí způsob, jak podpořit své průmyslové ambice v subregionu. Ghana například usiluje o to, aby se stala čistým vývozcem elektřiny v regionu prostřednictvím Západoafrické energetické skupiny, specializované agentury Hospodářského společenství západoafrických států. Zahrnuje 14 z 15 zemí ECOWAS a má jim dodávat spolehlivou energii za konkurenceschopnou cenu.

Podle Světové banky je průměrná míra elektrifikace v západní Africe přibližně 42 %, což znamená, že téměř polovina obyvatel regionu nemá přístup k elektřině. Ghana má míru elektrifikace oproti průměru dvojnásobnou.

V Ghaně nyní převažují tepelné elektrárny, které využívají zemní plyn – fosilní palivo. Fosilní tepelné elektrárny tvoří 64 % současného energetického mixu. Jedná se o přílišnou závislost na jediném zdroji paliva. Zemní plyn má konkurenční využití v různých odvětvích, takže dochází k častému nedostatku paliva. A cena zemního plynu se určuje na mezinárodních trzích, což vede k cenovým výkyvům.

Nigérie čelila o víkendu už čtvrtému letošnímu blackoutu

Jaderné elektrárny se ukázaly být jedním z nejlevnějších zdrojů elektřiny na celém světě. Přestože jaderná energie představuje obrovskou počáteční finanční zátěž, díky své dlouhé životnosti (více než 60 let) a nízkým provozním nákladům je jedním z nejlevnějších zdrojů elektrické energie pro základní zatížení.

Ghana zároveň již provozuje jedno z mála úložišť radioaktivního odpadu v Africe. To znamená, že až Ghana postaví jadernou elektrárnu, bude již mít kapacity pro nakládání s jaderným odpadem.

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa