Doba čtení:2 m, 30 s
Elektrárna Kolín provozuje téměř 25 kilometrů parních sítí, teplem a elektřinou zásobuje v Kolíně přes 9000 domácností, nemocnici, školy a průmyslové podniky. Foto: Veolia

Elektrárna Kolín společnosti Veolia Energie odešla od uhlí, od září spaluje převážně biomasu. Poslední tuny hnědého uhlí spálily kotle letos v dubnu. Přestavba jednoho z kotlů a další úpravy vyšly společnost na 260 milionů korun, 156 milionů pokryla dotace z Modernizačního fondu. Novinářům to řekl výkonný ředitel společnosti Veolia Energie Kolín Jaroslav Rezek.

Elektrárna Kolín provozuje téměř 25 kilometrů parních sítí, teplem a elektřinou zásobuje v Kolíně přes 9000 domácností, nemocnici, školy a průmyslové podniky.

Společnost začala s přeměnou výroby energie z hnědého uhlí na výrobu z biomasy a zemního plynu před třemi lety. „Odstavili jsme uhelný kotel K8 a retrofitovali jsme bývalý kotel na hnědé uhlí na biomasu. Tomu jsme podřídili úpravu logistiky paliva, vybudoval se úplně nově sklad na biomasu a upravovaly se veškeré trasy toku paliva ke kotli včetně násypek před kotlem,“ řekl Rezek.

 

První moravskoslezská teplárna opustila uhlí

Pára, kterou společnost dodává do sítě, je z 85 procent z biomasy, zbytek výroby tepla zajistí plynový kotel. Dva zdroje paliva podle Rezka umožní přecházet podle potřeby, například když nastane výpadek jednoho ze zdrojů nebo výrazná změna ceny.

Biomasu, které elektrárna ročně spotřebuje zhruba 60 000 tun, tvoří dřevní štěpka a rostlinné pelety. Do areálu elektrárny ji dopravují kamiony, v budoucnu by se podle Rezka mohla využívat i železniční doprava. Nejvíce biomasy má nyní společnost z Českomoravské vrchoviny, dodavatelů má několik a hlásí se další. „V létě je přebytek biomasy na trhu, v zimě už je to trošku horší, nicméně biomasa je, nesetkali jsme se s tím, že bychom neměli dostatek,“ řekl Rezek. Nejkvalitnější je podle něj pilařská štěpka, kterou mixují s méně kvalitními typy.

Změna typu paliva se podle Rezka do ceny tepla výrazně nepromítne, společnost chce dál dodávat teplo za stabilní cenu. V ceně biomasy nechce být společnost konkrétní, podle Rezka je ale třeba zohledňovat v případě uhlí i náklady na emisní povolenky. „Když jsme se dívali na uhlí a emisní povolenku a podíváme se čistě jenom na biomasu, tak každopádně je to výhodnější,“ řekl.

Skupina Veolia Energie už dekarbonizovala i své další provozy, v roce 2022 teplárnu Přerov, letos odešla od uhlí i teplárna ve Frýdku-Místku. Do roku 2030 plánuje odejít od uhlí i v dalších velkých teplárnách na Moravě, například v Karviné, Olomouci a Ostravě. Skupina se sídlem v Ostravě patří mezi největší energetické skupiny v Česku a je největším distributorem tepla. Zásobuje 580.000 domácností a také více než 300 průmyslových podniků a 1800 zařízení, jako jsou nemocnice nebo školy.

Kolínská elektrárna patřila mezi první elektrárny v Československu, v roce 1911 vznikla parní elektrárna. Vlastníkem a provozovatelem kolínské elektrárny je společnost Veolia Energie Kolín, dceřiná společnost Veolia Energie. Loni dodala elektrárna 462 terrajoulů tepla, v minulosti byly dodávky vyšší. Důvodem poklesu je podle Rezka i to, že některé významné podniky v Kolíně ukončily výrobu.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa