Doba čtení:1 m, 52 s
Člen podvýboru pro energetiku a poslanec ODS Václav Král vysvětlil, že Česko za uhlí momentálně nemá náhradu. Foto: ODS

„Česko uhlí potřebuje,“ uvedl v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu člen podvýboru pro energetiku a poslanec ODS Václav Král. Podle vedoucího energetického programu Hnutí DUHA Jiřího Koželouha by vypínání uhelných elektráren síť zvládla. I on ale přiznal, že od uhlí nelze odejít okamžitě.

„Česká republika prostě uhlí potřebuje, že z té současné výroby, což je asi 80 až 90 TWh, vyrábíme z uhlí přibližně 44 procent elektřiny a podstatný podíl tepla. Jedná se o domácí surovinu. Spalovací zařízení na uhlí byla historicky ekologizována za desítky miliard korun a provoz těchto zařízení musíme ukončit až v situaci, kdy za ně budeme mít adekvátní náhradu – kterými jsou v našich podmínkách především stabilní jaderné zdroje a podpůrné služby,“ vysvětlil Král s tím, že už dávno měl být nastaven nástroj, který by umožnil postupný odchod od uhlí.

Podle Koželouha například studie od spolku Fakta o klimatu dokazuje, že vypínání uhelných elektráren by síť zvládla.

Emisní povolenky ukončí plyn stejně jako uhlí

Samozřejmě se tady nebavíme o tom, že bychom okamžitě přestali používat uhlí. Za prvé jsou tady uhelné teplárny, které vyrábí uhelnou elektřinu. A ve chvíli, kdy budou fungovat uhelné teplárny, tak například bude fungovat elektrárna Ledvice, která prostě musí odebírat tu část uhlí z velkolomu Bílina,“ tvrdil Koželouh.

Král ale vysvětlil, že i zmiňované Ledvice budou podléhat trhu. „I tyto Ledvice budou muset mít nastavený nějaký nástroj, který jejich provozovatelům umožní s péčí řádného hospodáře tyto zdroje provozovat. A to, že část těch prostředků, pokud takové prostředí na trhu bude, možná půjde z veřejných prostředků? Stejně tak ale jsou dotované i takzvané obnovitelné zdroje, fotovoltaika, případně vítr,“ uvedl poslanec, který upozornil, že vláda počítá s útlumem uhlí ve svém programovém prohlášení k roku 2033, ovšem s dovětkem, že uhelné elektrárny lze odstavit teprve ve chvíli, kdy bude adekvátní náhrada.

Tuto náhradu Česko v tuto chvíli nemá a ještě minimálně několik let mít nebude. Proto se objevily názory, že budeme až čtvrtinu potřebné elektřiny dovážet. Odborníci ale důrazně varují, že zejména v zimě, kdy je spotřeba elektřiny nejvyšší, bude případný dovoz velmi problematický až nereálný.