Doba čtení:1 m, 17 s
O konci jádra v Německu rozhodla vláda někdejší kancléřky Angely Merkelové v roce 2011 po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Foto: wikipedia.org

Německá opoziční Křesťanskodemokratická unie se chce „bez předsudků“ bavit o možném využití jaderné energie. V západoněmeckém Saarbrückenu to podle agentury DPA řekl šéf CDU Friedrich Merz. Spolková republika počítá s tím, že do konce letošního roku uzavře poslední jaderné bloky, do konce roku 2038 chce přestat využívat energii z uhlí.

Na energetickou politiku vlády hledíme s velkou skepsí,“ řekl Merz na adresu kabinetu sociální demokracie (SPD), Zelených a svobodných demokratů (FDP). Cíle, které si vláda stanovila, podle něj nejsou dosažitelné, zvláště, pokud by se v příštích deseti až 15 letech měla zdvojnásobit poptávka po elektřině.

CDU se bude podle svého předsedy otázkami energetiky podrobně zabývat, a to včetně elektráren na plyn a nejnovějších forem jaderné energie. Hlavní otázkou, na kterou je třeba hledat odpověď, podle Merze je, jak při nutné dekarbonizaci zajistit bezpečnou, levnou a spolehlivou energii pro soukromé domácnosti a podniky.

On sám přitom podle svých slov odklon od nynějšího způsobu získávání energie z jádra v Německu nezpochybňuje, je prý ale nutné podívat se na nové technologie v odvětví, míní. Odklon od jádra schválilo Německo už za vlády Angely Merkelové (CDU) v roce 2011.

Evropská unie začátkem měsíce dočasně zařadila jádro a plyn mezi čisté zdroje energie, což v Berlíně zejména v případě jádra nenarazilo na pochopení. Vládní politici – především ti Zelení – jsou přesvědčeni o tom, že jádro není dostatečně bezpečné.

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa