Doba čtení:2 m, 16 s
V terminálu Stade nedaleko Hamburku bude mít ČEZ od roku 2027 k dispozici dvě miliardy metrů krychlových plynu ročně, což je více než čtvrtina současné tuzemské spotřeby. Foto: wikipedia.org

Česká republika ve spolupráci s energetickou skupinou ČEZ získala kapacitu v budovaném pevninském terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu. Podle odborníků jde o důležitý krok k zabezpečení přístupu státu ke klíčové energetické surovině. Finanční výhodnost investice ale zůstává neznámou.

V terminálu Stade nedaleko Hamburku bude mít ČEZ od roku 2027 k dispozici dvě miliardy metrů krychlových plynu ročně, což je více než čtvrtina současné tuzemské spotřeby. Firma podepsala s provozovatelem smlouvu na 15 let s možností prodloužení.

Podle analytika Capitalinked.com Radima Dohnala se stát v posledních týdnech ukazoval spíše jako zmatený investor, pronájem kapacity LNG terminálu však hodnotí jako mimořádně správný krok, který zabezpečí přístup ke klíčové surovině.

Připomněl, že ČEZ by měl tuto kapacitu získat až po skončení pronájmu v nizozemském Eemshavenu, tedy v roce 2027. „Pro českou energetiku to znamená vyšší jistotu o zajištění energií pro domácí průmysl, energetiku a domácnosti. Jednoznačně správně pro domácí energetiku,“ řekl Dohnal. Odhady cenových parametrů obchodů nemá. „Jen předpokládám či doufám, že ČEZ vedle firem EnBW a SEFE pořídil kapacitu za srovnatelnou cenu a i připočtením plateb za transport přes Německo bude cena atraktivní či aspoň akceptovatelná,“ dodal.

Německý ústavní soud shodil převod miliard do klimatického fondu

Podle analytika XTB Jiřího Tylečka je dobrou zprávou, že vláda posiluje dlouhodobou energetickou bezpečnost ČR. „Dnes už je takřka jisté, že se bez rostoucího objemu plynu při výrobě elektřiny v následujících letech kvůli odchodu od uhlí neobejdeme,“ uvedl. Polemizoval však s tvrzením, že jde zároveň o omezení závislosti na ruském plynu, protože ruský plyn se ve formě LNG dováží i do evropských terminálů.

Bohužel vláda nezveřejnila finanční aspekty zajištění nové kapacity. Dle mého názoru jde ale o zásadní informaci, abychom mohli soudit, zda je zajištění kapacity v terminálu Stade takovým úspěchem, jak nám vláda tvrdí,“ řekl dále Tyleček. Zároveň je podle něj otázkou i ekologičnost projektu. V této souvislosti připomněl výsledky některých studií, podle nichž je LNG z pohledu emisí horší než spalování uhlí. „Je tedy otázkou, jestli se nesnažit o změnu mechanismu, který učiní toto fosilní palivo v Evropě během několika následujících let nekonkurenceschopné,“ dodal.

V současnosti má Česko do roku 2027 pronajatou část terminálu na LNG v Nizozemsku, kde má k dispozici asi tři miliardy metrů krychlových plynu ročně. Podle vlády tyto kapacity pomohly výrazně snížit závislost země na dodávkách plynu z Ruska. Letos tato závislost podle údajů MPO klesla na nulu. ČEZ zároveň nedávno odložil plán na zajištění kapacity v terminálu na LNG v Polsku, firmě se nelíbily nabízené podmínky.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa