Víc než 150 zemí se sice zavázalo snížit v tomto desetiletí emise metanu o třicet procent, ale nový výzkum ukazuje, že celosvětově v posledních pěti letech rostly rychleji než kdykoli předtím. Koncentrace metanu v atmosféře jsou nyní více než 2,6krát vyšší než v předindustriální době a současně nejvyšší za posledních nejméně 800 tisíc let.
Míra emisí metanu nadále roste podle nejextrémnější trajektorie, kterou používají ve svých emisních scénářích přední světoví klimatologové, uvedla Česká televize.
Tento trend „nemůže pokračovat, pokud chceme zachovat obyvatelné klima“, píší vědci v článku v časopise EnvironmentalResearchLetters z 10. září. Autory jsou vědci z iniciativy GlobalCarbon Project, které předsedá vědec Rob Jackson ze Stanfordovy univerzity a která sleduje emise skleníkových plynů po celém světě.
Těžaři v Indonésii zamlčují emise metanu
Metan je velmi silný skleníkový plyn, který se ale v atmosféře poměrně rychle rozkládá. Pochází z přírodních zdrojů, jako jsou mokřady, ale i z lidských neboli „antropogenních“ zdrojů – kterými jsou zejména zemědělství, fosilní paliva a skládky. Během prvních dvaceti let poté, co se metan uvolní do atmosféry, ji ohřívá téměř 90krát rychleji než oxid uhličitý. A právě to z něj dělá klíčový cíl pro omezení globálního oteplování v blízké budoucnosti.
Navzdory rostoucímu politickému zaměření na metan se však podle nových odhadů celkové roční emise metanu za posledních dvacet let zvýšily o 61 milionů tun, tedy o dvacet procent. Za tento nárůst mohou především rostoucí emise z těžby a využívání ropy a zemního plynu, ale také z chovu dobytka a rozkladu potravin a organického odpadu na skládkách.
„Vypadá to, že emise metanu z lidské činnosti snížily v posledních dvou desetiletích pouze Evropská unie a možná Austrálie. Největší regionální nárůst pochází z Číny a jihovýchodní Asie,“ uvedla MarielleSaunoisová z Université Paris-Saclay ve Francii, která je spoluautorkou výzkumu.