Doba čtení:2 m, 11 s

Martin Roman byl roky generálním ředitelem ČEZ a jedním z nejmocnějších lidí v republice. Té se v té době přezdívalo ČEZko. Nyní v pořadu hráči na serveru Blesk.cz věnoval až nápadně hodně času a energie, aby přesvědčil veřejnost, že je z energetické hry venku.

Vy jste mi před rozhovorem říkal, že už se o energetiku schválně nezajímáte, že se nebudeme moci fundovaně bavit o Windfall Tax, o burze, o energetické krizi. Proč bych vám tohle měla věřit?“, zeptala se Romana reportérka. Ten v odpovědi energetiku bagatelizoval jako sice důležitou, nicméně pouze kapitolu ve svém životě. Podobně se staví ke vztahu se svým nástupcem ve vedení ČEZ a současně bývalým spolužákem Danielem Benešem. Prý se vídají jen příležitostně a rozhodně se spolu neradí.  „Já mu nemám o čem radit, já už o tom nevím nic víc než ten, kdo sleduje energetiku. Já čtu ráno Bloomberg a dívám se na zprávy z mnoha oblastí světa a energetika je jedna z nich,“tvrdil Roman, který prý do energetiky vůbec neinvestuje, protože nechce mít konflikt zájmů.

Kdo si Martina Romana v pozici šéfa ČEZ pamatuje, věří těmto slovům jen těžko. Naopak na něj působí jako až podezřele vehementní snaha přesvědčit veřejnost, že onen kouzelný prsten, který Roman sám zmínil, opravdu a beze zbytku odevzdal.

ČEZ dokončil převzetí většiny firmy GasNet

Roman totiž rozhodně nebyl „obyčejným“ šéfem ČEZ, jakkoli jde samo o sobě o protimluv. Byl to skutečně velký hráč, který měl spoustu moci, vlivu, přátel i nepřátel. Nelze pochopitelně vyloučit, že měl všeho humbuku opravdu dost a potřeboval si z řítícího se rychlíku vystoupit. Na druhou stranu v energetických kuloárech kolují drby, že se stále na dálku angažuje a tvoří mozkové centrum strategických operací. Jeho vztah s Danielem Benešem má být ve skutečnosti mnohem těsnější, než se oba tváří. Jakousi spojkou na ose Praha – Londýn má být jeden vlivný a veřejně známý pražský právník. Zda je na tomto šprochu pravdy aspoň trochu, vědí jen zasvěcení.

V každém případě je ale ČEZ nadále mocným hybatelem dění zejména v nastupující energetické transformaci a všem, co s ní souvisí.

Velkou hrou je i windfall tax, která už dlouhé měsíce rozpaluje do běla například významného menšinového akcionáře ČEZ Michala Šnobra. Ten veřejně tvrdí, že tato speciální daň zásadně manipuluje s tržní cenou firmy a poškozuje menšinové akcionáře. A pozor, podle Šnobra bylo uvalení speciální daně vymyšleno nikoli vně, ale naopak uvnitř ČEZ.

Ve světle výše uvedených informací a tvrzení je minimálně trochu zvláštní, že se po dlouhé době odhodlá Martin Roman k takto zásadnímu rozhovoru v pořadu Hráči, aby celou dobu přesvědčoval národ o tom, že už žádným hráčem není.