Doba čtení:1 m, 33 s
Dočasný finanční ředitel OKD Pavel Jílek. Foto: OKD

Podle Pavla Jílka, který byl dočasně jmenován finančním ředitelem OKD, zažívá černouhelná společnost nejtěžší časy v historii. Jeho prvořadým úkolem je zajistit finanční stabilitu firmy do budoucnosti.

V současné době je podle Jílka velmi obtížné predikovat životnost OKD, protože to, co má firma pod kontrolou jsou náklady a investice. „To, co do jisté míry nejsme schopni ovlivnit a taky se o tom hodně hovoří, jsou nestabilní a klesající ceny uhlí na světových trzích. I přes složitou situaci jsme já i vedení optimisty a věříme tomu, že OKD má před sebou rozhodně delší životnost, než jen následujících šest měsíců,“ uvedl Jílek.

Čtěte také: Finanční ředitelka OKD končí

Ten ve funkci dočasně vystřídal Jarmilu Ivánkovou, která v OKD pracovala 25 let. O svém konci informovala tento týden. „Na jednu stranu to i pro mě bylo překvapením, na stranu druhou ale její rozhodnutí chápu. Pozice finančního ředitele je vysoce náročná a zodpovědná. Zvláště v době, která je pro OKD nejhorší v její historii. Myslím si, že kdyby chtěla nechat firmu na pospas svému osudu, udělala by to už dávno a odešla by pravděpodobně už dříve,“ řekl Jílek.

Těžební společnost New World Resources (NWR), která je vlastníkem černouhelné firmy OKD, vytěžila ve třetím čtvrtletí letošního roku 2,1 miliony tun uhlí a prodala dva miliony tun uhlí. NWR se dál potýká s nízkými cenami uhlí. Cena dosažená za koksovatelné uhlí ve třetím čtvrtletí je 90 eur za tunu a 49 eur za tunu pro elektrárenské uhlí.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těží jej v hlubinných dolech v ostravsko-karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve. Firma vyhledává, těží, upravuje, zušlechťuje a prodává černé uhlí s nízkým obsahem síry a dalších příměsí.

Mohlo by vás zajímat:
Ministerské trio má spasit Paskov

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa