Doba čtení:1 m, 21 s
Společnost RWE chce odškodné ve výši 1,4 miliardy eur (přes 36 miliard korun). Foto: pixabay.com

Společnost RWE vyvolala minulý týden mezinárodní arbitráž vůči Nizozemsku. Chce odškodné ve výši 1,4 miliardy eur (přes 36 miliard korun) za rozhodnutí skončit s uhlím do roku 2030. Kvůli odklonu od uhlí hrozila zemi arbitráží také korporace Uniper. Aktuálně vedou její zástupci s nizozemskou vládou diskuze o kompenzacích.

Společnost RWE si stěžuje na nizozemský zákon o útlumu využívání uhlí, který neobsahuje příslib jednání o kompenzacích za uzavření uhelných elektráren. Nizozemská vláda se podle magazínu Clean Energy Wire brání, že desetileté období dává jejich provozovatelům dostatek času na přechod k jiným zdrojům energie. RWE odškodné vymáhá na základě Energetické charty, napsal Deník referendum.

Čtěte také:
RWE: Odchod od hnědého uhlí v Německu bude stát 6000 míst
RWE chce odškodné za odchod od uhlí rychle

Energetická charta vznikla v 90. letech. Jedním z deklarovaných cílů bylo přilákat energetické společnosti do zemí bývalého východního bloku mimo jiné tím, že jejich investice budou chráněny před regulacemi jednotlivých států. Postupně k úmluvě přistupovaly země i z dalších kontinentů.

Některé země se nyní vyslovují pro odstoupení od této úmluvy. Česká republika se řadí mezi státy, které se takovou možností nezabývají. „Otázka vystoupení z Energetické charty v současné době není na stole. Debatuje se o její modernizaci a tento proces Česká republika podporuje,“ uvedla pro Deník Referendum mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

Zatím jediným státem Evropské unie, který kvůli obavám z mezinárodních arbitráží z Energetické charty vystoupil, zůstává Itálie. Pro vystoupení se rozhodla v roce 2016.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa