Doba čtení:3 m, 8 s
Elektrárna Počerady: Foto ČEZ

Energetická společnost ČEZ dnes oznámila, že nevyužije první opci na prodej elektrárny Počerady těžební společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finačníka Pavla Tykače. Nadále bude mít ČEZ ještě jednu možnost k prodeji. A to k roku 2024, pokud se tak rozhodne. Serveru iUHLI.cz to sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ získal tyto dvě možnosti v rámci dlouhodobého kontraktu na dodávku uhlí od Vršanské uhelné uzavřeného v roce 2013. Smlouva zabezpečuje dodávky uhlí pro elektrárnu Počerady, případně i pro ostatní zdroje ČEZ, a to eventuálně až do roku 2060.

„Právě tato dlouhodobá smlouva, která dává ČEZ jistotu dodávek uhlí, i fakt, že elektrárna prochází nyní další vlnou ekologizace a bude od příštího roku připravena pro provoz v následujících letech, byly důvodem pro toto strategické rozhodnutí ČEZ. ČEZ tak nadále bude vlastnit a provozovat tuto svoji největší hnědouhelnou elektrárnu,“ uvedl Kříž.

„Z pohledu skupiny Czech Coal se nic nemění. I nadále budeme společnosti ČEZ na základě smlouvy dodávat hnědé uhlí z lomu Vršany,“ sdělil serveru iUHLI.cz vedoucí komunikace Czech Coal Group David Vidomus.

O případném uplatnění druhé opce musí podle informací týdeníku Respekt a Hospodářských novin ČEZ rozhodnout v roce 2019. Z výroční zpráva ČEZ za rok 2014 vyplývá, že druhá opce může být využita v roce 2024 při peněžitém plnění dvě miliardy korun. Při využití první opce mohl ČEZ na základě dat z výroční zprávy utržit 8,5 miliardy korun se snížením o 0,4 miliardy korun za každý blok elektrárny, který nebyl modernizován.

Analytik J&T Michal Šnobr serveru iUHLI.cz ještě před dnešním oznámením ČEZ řekl, že jedna věc je hodnota elektrárny a druhá samotný kontrakt na uhlí. “Ten má také svoji hodnotu. Nevidím důvod, proč se aktiv nyní zbavovat. Ten správný termín bude až druhá opce, která elektrárnu prodá fakticky už před zásadní renovací, nebo v podstatě postavením nové elektrárny. Tam si myslím, že už to přijde,” dodal.

Elektrárna Počerady patří mezi nejvyužívanější uhelné elektrárny v České republice. V současné době je vyčleněna z ČEZ do samostatné akciové společnosti v rámci Skupiny ČEZ. Svým instalovaným výkonem a poměrně vysokým vytěžováním ovlivňuje významným způsobem ekonomiku a životní prostředí celého regionu severozápadních Čech. Dodávku tepla zajišťuje elektrárna pouze pro svůj provoz. Realizované technické a ekologické programy elektrárně zajišťují spolehlivý, ekonomický a k životnímu prostředí šetrný provoz, plně srovnatelný s obdobnými provozy ve vyspělých státech Evropy.

Projekt Elektrárny Počerady se začal připravovat v říjnu 1959 a výstavba pak začala v únoru 1964.  V první fázi proběhla výstavba Elektrárny Počerady I, tedy bloků č. 1 až 4. Do provozu byly uvedeny v letech 1970 a 1971. Ve druhé fázi byla postavena Elektrárna Počerady II s bloky č. 5 a 6, které byly zprovozněny v roce 1977.  Stala se tak první elektrárnou v tehdejším Československu osazenou výlučně bloky o výkonu 200 MW.

Na začátku roku 1994 byl ovšem vzhledem k útlumovému programu uhelných elektráren blok č. 1 odstaven z provozu. Bloky č. 5 a 6. se pak staly v říjnu téhož roku vůbec prvními odsířenými bloky v České republice. Odsíření ostatních bloků bylo kompletně dokončeno na podzim 1996.  Nyní mají Počerady výkon 5×200 MW.

Palivem v elektrárně je hnědé energetické uhlí, které se dopravuje po železnici z povrchových dolů mostecké pánve. Vodou je elektrárna zásobována z řeky Ohře. Vtokový objekt je postaven u obce Březno poblíž Loun.

Původně měla stát Elektrárna Počerady, tedy její verze, v Egyptě. Jelikož z kontraktu v 50. letech 20. století sešlo, použil se hotový africký projekt pro stavbu tuzemské elektrárny u Počerad. Strojovny bloků jsou proto postaveny z montovaného železobetonu a nejsou podsklepeny. Vlastní turbíny a alternátory jsou umístěny v samostatných boxech, které jsou odděleny od ostatních turbosoustrojí.

Více si o chystaném prodeji přečtěte zde