Cyrani: Dovoz hnědého uhlí je nesmysl

Šéf strategie ČEZ Pavel Cyrani. Foto: ČEZ

Energetická společnost ČEZ se v souvislosti s možnou akvizicí hnědouhelných aktiv švédského koncernu Vattenfall seznamuje se situací v Německu. Firma chce mít Německo jako jeden z pilířů budoucí strategie. Serveru iUHLI.cz to řekl šéf strategie ČEZ Pavel Cyrani. Dodal, že firma nepočítá s dovozem německého uhlí do Česka.

Podle Cyraniho je dovoz uhlí do Česka nesmysl, a to ze tří důvodů. „Když se podíváte na naše uhelné portfolio, tak to máme krásně spárované. Máme Důl Nástup Tušimice proti Prunéřovu a Tušimicím, máme Bílinu proti Ledvicím a máme Počerady proti Vršanům s dlouhodobým kontraktem,“ uvedl.

Druhý důvod je ten, že dovoz samotný, byť ho nyní například EPH praktikuje, je složitý. Říká se totiž, že hnědé uhlí by se nemělo dovážet dál než 100 kilometrů. „Třetí důvod je ten, že by si to zřejmě nepřáli ani místní v Německu. My tímto směrem rozhodně neuvažujeme. Něco jiného je, když o své palivové základně přemýšlí teplárna, která spotřebovává 50 kilotun. A něco jiného je případ elektráren, když každá z nich má spotřebu několik milionů tun uhlí ročně,“ dodal.

Vattenfall loni v říjnu oznámil, že by chtěl prodat svoje hnědouhelná aktiva v Německu, aby tak Švédsku pomohl snížit jeho uhlíkovou stopu.

Zájem o aktiva deklaroval také EPH. Mluvčí holdingu Daniel Častvaj našemu serveru sdělil, že také EPH s dovozem německého lignitu do Česka nepočítá.

Server iUHLI.cz aktuálně ověřuje informaci, že by ke konci roku měly skončit dodávky uhlí z Mibragu do Čech.