Doba čtení:1 m, 23 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Prezident Miloš Zeman podepsal vládní novelu energetického zákona. Poplatek na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů se bude nově hradit podle kapacity jističe odběratelů místo podle spotřeby. Napsaly Finanční noviny.

Proti novele protestoval především Energetický regulační úřad (ERÚ). Varoval, že ministerstvo průmyslu nevyčíslilo její dopady. Naopak ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) při projednávání v parlamentu ujišťoval, že novela náklady obyvatel na energie nezvýší.

V dolní komoře prošla novela rozdílem jediného hlasu. Ruku pro ni zvedlo přesně tolik poslanců, kolik bylo pro schválení zapotřebí. Poslanci neschválili řadu sporných pozměňovacích návrhů.

Předloha zavádí Radu ERÚ, která bude úřad řídit. „To, že zákon vstoupí v platnost musíme respektovat, ale zůstávají zásadní problémy,“ sdělil serveru iUHLI.cz Jiří Chvojka. „Není jasné, kdo a jak bude ERÚ řidit od 1. ledna 2016 do 31.čevence 2017, protože došlo k legislativní chybě, kdy jsou v konfliktu služební zákon a energetický zákon. Další chybou je zavedení daně pro malé solárníky. Velmi závažné potom je, že tato legislativa přímo vybízí nepoctivce k tomu, aby podváděli, zejména na velkoobchodních trzích s energiemi a při výrobě z obnovitelných zdrojů,“ dodal mluvčí.

Novela má také umožnit rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do deseti kW. Pro jejich instalaci už nebudou domácnosti potřebovat licence.

Schválený zákon řeší problémy s nezapsanými věcnými břemeny. Týkají se pozemků, na nichž v minulých desetiletích vznikly stavby rozvodů energie. Podle dosavadního zákona je museli majitelé energetických sítí promítnout do katastru nemovitostí do roku 2017. Jde o statisíce parcel. Sněmovna tuto povinnost zrušila, energetické firmy ale budou muset poskytovat informace o infrastruktuře lidem, kteří prokážou právní zájem.