Doba čtení:4 m, 38 s
Nejbohatší muž důlního průmyslu Alberto Bailleres Gonzales. Foto: Mining Global

Server Mining Global.com sestavil žebříček deseti největších boháčů v těžebním sektoru. Nejbohatším mužem důlního průmyslu je Mexičan Alberto Bailleres Gonzales s majetkem 18,2 miliardy dolarů. To je v přepočtu asi 442 miliard korun. Pro srovnání, nejbohatší Čech Petr Kellner v roce 2014 podle časopisu Forbes vlastnil majetek v hodnotě 8,4 miliardy dolarů, asi 203 miliard korun. Rozpočet ČR na letošní rok počítá s celkovými příjmy státního rozpočtu ve výši zhruba 1,12 bilionu Kč.

1) Alberto Bailleres Gonzales a rodina – 18,2 miliardy dolarů (442 miliard Kč)

Nejbohatším mužem důlního průmyslu je Alberto Bailleres Gonzales s majetkem 18,2 miliardy dolarů. Je majitelem firmy Grupo Bal a vlastní také 69procentní podíl ve společnosti v Industias Penoles, která je druhou nejdůležitější důlní společností v Mexiku. Dále vlastní firmu Fresnillo, což je největší těžařská společnost stříbra na světě, a také několik dalších stříbrných a zlatých dolů v Jižní Americe. Mezi jeho investice patří také El Palacio de Hierro, což je jeden z největších řetězců obchodních domů v Mexiku. Alberto Bailleres Gonzales je nyní druhým nejbohatším mužem Mexika.

2) Iris Fontbona a rodina – 17,4 miliardy dolarů (422 miliard Kč)

Chilská byznysmenka Iris Fontobona podle časopisu Forbes má jmění zhruba 17,4 miliardy dolarů. Je vdovou po miliardáři Andronicovi Luksicovi, jenž zemřel na rakovinu v roce 2005. Rodina kontroluje jeden z největších dolů mědi Antofagasta. Zároveň vlastní podíly společnosti Quinenco – výrobce spotřebitelských obalů a nápojů a řetězec chorvatských letovisek Plava Laguna.

Chilská byznysmenka Iris Fontobona. Foto: Mining Global

3) Georgina Rinehartová – 17 miliard dolarů (413 miliard Kč)

Georgina Rinehartová je nejbohatší ale i nejnenáviděnější ženou v Austrálii. Výkonná předsedkyně důlního konglomerátu Hancock Prospecting je zároveň šestou nejbohatší ženou na světě. Čtyřnásobná matka je dcerou Langa Hancocka a Hope Margarety Nicolasové. Nedávno koupila většinový podíl ve firmě Fairfax Media a získala také majoritní podíl v Ten Network Holdings. Zastihnout ji prý není snadné. Celé dny objíždí doly a místo výtvorů drahého kadeřníka má na hlavě přilbu.

Georgina Rinehartová. Foto: Mining Global

4) German Larrea Mota Velasco a rodina – 16,7 miliardy dolarů (405 miliard Kč)

Mexický důlní magnát German Larrea a jeho rodina vlastní většinový podíl ve společnosti Grupo Mexico, což je největší těžební společnost v zemi. Dále mu patří 30procentní podíl v Grupo Aeroportuario del Pacifico, která se zabývá řízením letišť. Od roku 1992 byl Larrea předsedou správní rady a generálním ředitelem firem Empresarios Industriales de Mexico, Compania Perforadeor Mexico, Mexico Compania Constructora a Fondo Inmobiliario.

5) Eike Batista – 10,6 miliardy dolarů (257 miliard kč)

Těžařský magnát a známý brazilský playboy Eike Batista zbohatl na důlním průmyslu, výzkumu ropy a plynu. Je předsedou EBX Group, která zahrnuje pět firem – OGX (ropa a plyn), MPX (energie), LLX (logistika), MMX (doly) a OSX (offshore služby a zařízení). Batista se narodil v listopadu 1956 do elitní rodiny politika, který byl počátkem 60. Let, který byl mimo jiné také ministrem těžby a šéfem státní těžařské společnosti Vale. Batista byl dříve nejbohatší muž Brazílie, o prvenství přišel v roce 2013, kdy spadla cena jeho pěti společností, které jsou veřejně obchodovány na burze.

Eike Batista. Foto: Mining Global

6) Nicky Oppenheimer a rodina – 6,7 miliard dolarů (163 miliard Kč)

Jihoafričan Nicky Oppenheimer je vnukem Ernesta Oppenheimera, zakladatele společnosti Anglo American, která se zabývá těžbou a prodejem zlata. Rodina Oppenheimerů předsedá společnosti De Beers, kterou založil již v 19. století slavný Cecil Rhodes a již tři generace ji patří postavení největšího producenta diamantů na světě. Oppenheimer tvrdí, že není typickým představitelem boháče starého typu. Nemá totiž rád operu, divadlo a ani další společenské záležitosti. Výjimku však tvoří kriket.

7) Ivan Glasenberg – 6,3 miliardy dolarů (153 miliard Kč)

Ivan Glasenberg je generálním ředitelem největší světové komoditní firmy Glencore. Má občanství JAR, Austrálie a Izraele. Glasenberg zbohatl v důlním průmyslu, v současné době mu patří 8,3 procenta akcií firmy Glencore. V předchozích letech se Glasenberg rozhodl proniknout hlouběji do obchodu s potravinami a ropného průmyslu.

Ivan Glasenberg. Foto: Mining Global

8) Andrew Forrest – 5,7 miliardy dolarů (138 miliard Kč)

Dvaapadesátiletý Andrew Forrest je nejmladším miliardářem v tomto žebříčku. Bývalý makléř založil svoji první důlní firmu v 1994, stal se jedním z největších důlních jmen v Západní Austrálii. V roce 2003 převzal kontrolu nad firmou Allied Mining and Processing a přejmenoval ji na Fortescue Metals Group. Z firmy se stal jeden z největších těžařů železné rudy v Austrálii.

9) Alexander Abramov – 4,6 miliardy dolarů (112 miliard Kč)

Bývalý vědec Alexander Abramov se ke svému jmění vypracoval od píky. Tento Rus se stal průmyslovým magnátem coby šéf EvrazHolding. Do povědomí vstoupil tím, že nakupoval ocelárny a uhelné doly. Vytvořil největší ocelářské a železářské impérium v Rusku. V roce 2013 koupil 5,9procentní podíl ve firmě Norilsk Nickel od Vladimira Potanina.

Alexander Abramov. Foto: Mining Global

10) Beny Steinmetz – 3,5 miliardy dolarů (84 miliard Kč)

Beny Steinmetz je izraelský byznysmen, který zbohatl na těžbě, diamantech a obchodu s nemovitostmi. Tento miliardář, který po svém otci zdědil ženevskou firmu Steinmetz Diamant Group, založil Beny Steimetz Grup Resources a nedávno získal jeden z největších dosud nevyužívaných dolů na železnou rudu v Simandou.

Pozn. Při převodu měn byl použit kurz ČNB z 23. června 2015 – 24,266 Kč/USD.

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa