Německo nezdaní uhelné elektrárny

Doba čtení:1 m, 24 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel zrušil plán na zdanění starých uhelných elektráren. Daň měla zajistit snížení emisí oxidu uhličitého (CO2), protestovaly však proti ní německý průmysl i odborové svazy, které se obávaly zániku pracovních míst. Napsaly Finanční noviny.

Ministerstvo hospodářství v dubnu navrhlo zdanit uhelné elektrárny starší 20 let. Tyto zdroje měly podle původního plánu odvádět státu 18 až 20 eur (490 až 545 Kč) za každou tunu CO2 vzniklou při výrobě elektřiny. Německo tak chtělo zajistit, že splní svůj národní cíl snížit do roku 2020 své emise CO2 o 40 procent proti roku 1990.

Čtěte: Německé odbory chtěly kvůli dani protestovat

Po protestech odborů i průmyslu ale ministerstvo nyní svůj plán odvolalo. Místo zdanění by se měly převést uhelné elektrárny o celkovém výkonu 2,7 gigawattu do takzvaného kapacitního trhu. Elektrárny by zůstávaly v pohotovosti pro případné pokrytí výkyvů výroby obnovitelných zdrojů, takže by pracovní místa zůstala zachována. Na financování provozu elektráren by se podílel stát, aby nahradil chybějící příjmy z prodeje elektřiny.

Ministerstvo chce také podporovat kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, která by mohla přispět ke snížení emisí CO2. V příštích čtyřech letech by podle Gabrielova plánu mělo Německo na tyto účely vydat 500 milionů eur (13,6 miliardy Kč).

Německo chce do budoucna svou energetiku založit na obnovitelných zdrojích, v roce 2035 by měly pokrývat 55 až 60 procent celkové spotřeby elektřiny. Už dříve země rozhodla, že se do roku 2022 zcela vzdá jaderné energetiky, postupně by se měla omezovat také výroba elektřiny z uhlí.

Mohlo by vás zajímat:

Uhelná daň zadusí německou energetiku

Německo chce zdanit uhelné elektrárny