Komárek neplánuje dovoz plynu z Ukrajiny do ČR

Doba čtení:1 m, 26 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Společnost MND, která patří do skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka, nepočítá s dovozem plynu z Ukrajiny do ČR. Serveru iUHLI.cz to sdělila mluvčí KKCG Dana Dvořáková. Podle Hospodářských novin začala firma MND nově těžit plyn právě na Ukrajině.

„V této chvíli počítáme s tím, že produkci plynu z naší těžby na Ukrajině budeme prodávat jednak do sítě Ukrtransgazu a jednak velkým odběratelům jako jsou místní průmyslové podniky. Do ČR ne. Vše se spotřebovává na území Ukrajiny,“ uvedla Dvořáková.

Komárkova společnost MND byla dříve aktivní v Pákistánu a Jemenu, své podíly v tamních společnostech nicméně před třemi roky prodala. Nejnovějším trhem MND je právě Ukrajina. Tam firma tichosti vstoupila v minulém roce a během letoška by zde chtěla vytěžit na 30 milionů kubíků plynu, tedy téměř třetinu toho, co těží v Česku.

Plyn by teoreticky mohl nahradit hnědé uhlí v českých teplárnách. Ty ale zatím přechod na plyn odmítají. Ani jeden z 23 členů Teplárenského sdružení ČR, kteří využívají hnědé uhlí, ho nechce do roku 2025 nahradit zemním plynem, ukázal to loňský průzkum. „Důvod je evidentní, je to ekonomika a konkurenceschopnost. Přechod uhelných tepláren na zemní plyn by dnes zdražil teplo v průměru o necelých 200 korun na gigajoule,“ uvedl předseda TS ČR Mirek Topolánek.

Po desítky let byla MND společností, která se zaměřuje hlavně na domácí trh. Nyní se ale toto zlaté vejce v impériu čtvrtého nejbohatšího Čecha Karla Komárka stále více zaměřuje do zahraničí, především na východní Evropu. A pokud vše půjde podle plánu, bude tam zanedlouho těžit víc plynu a ropy než na svých moravských nalezištích.

KKCG jako strategický investor se dlouhodobě zaměřuje na oblasti ropy a zemního plynu, průmyslu, investic.