Doba čtení:2 m, 46 s
Kompania Weglova horníci
Poláci podle Krúpy prodávají uhlí s pomocí vládních subvencí za dumpingové ceny. Foto: Kompania Weglova

Evropská komise schválila plán polské vlády, který má podpořit zhruba osmi miliardami zlotých (asi 48 miliard korun) uzavírání nekonkurenceschopných černouhelných dolů. Poláci ale ještě nemají vyhráno.

Evropská komise má totiž na stole stížnost fondu Arca Capital Bohemia vlastněného slovenským podnikatelem Pavlem Krúpou. Podle polského portálu Biznes Alert stále může pořádně zamíchat s kartami v otázce státního převzetí jedenácti dolů.

Čtěte také:
Krúpa si stěžuje na státní podporu polským dolům
Polsko chce podporu pro uhelné elektrárny

Stížnost obsahuje hned několik sporných kroků, které v uplynulých měsících podnikly polské státem vlastněné společnosti. Podle Krúpy zaplatila Varšava za ztrátové doly neúměrně vysokou cenu. Finančník dále požaduje prověřit okolnosti vzniku skupiny Polska Grupa Górnicza (PGG), do jejíhož základního kapitálu kabinet přes státní podniky napumpoval přes půl miliardy eur (15 miliard korun). Operace byla snahou o záchranu Kompanie Wegłowe, největšího těžaře uhlí v Unii.

„Výše nezákonné podpory státním dolům v Polsku ze strany státu podle našich kvalifikovaných odhadů už přesáhla jednu miliardu eur. Budeme požadovat, aby příjemci těchto nelegálních dotací neoprávněně vyplacené prostředky vrátili a aby nedošlo ke schválení další veřejné podpory na základě novely zákona o fungování těžby uhlí v letech 2008 až 2015,“ uvedl k obsahu stížnosti Krúpa.

Jednu bitvu v pátek prohrál, když Evropská komise schválila polský plán věnovat 48,3 miliard korun na útlum dolů. Záměr zahrnuje přesun zbývajících aktiv ztrátových dolů do státní Společnosti pro restrukturalizaci dolů (SRK) za účelem jejich likvidace. SRK jako jediná může používat vládní subvence ke krytí provozních ztrát. Převážná část peněz pak půjde na podporu propouštěným horníkům, z programu se budou financovat i odvodňovací práce.

Jak však upozornil web Biznes Alert, přechod jedenácti dolů pod účelově založenou společnost PGG zatím Brusel neposvětil. Podle zdroje z Komise bude právě v tomto bodu hrát důležitou roli Krúpova stížnost. Fond Arca v ní označil ceny, za které Poláci nabízeli uhlí českým odběratelům, za dumpingové. Bez státní podpory by podle něho nemohly „neefektivní a technologicky zastaralé“ polské doly produkci z OKD konkurovat. OKD si ostatně na „agresivní ceny dotovaného polského uhlí“ stěžovala už v loňské výroční zprávě.

Čísla podezření Čechů potvrzují. Kompanie Wegłowa vloni prodávala uhlí do zahraničí průměrně za 205 zlotých za tunu. Přitom na domácím trhu si účtovala 239 zlotých a odhadované náklady na těžbu činily 270 zlotých na tunu. V důsledku toho se polský export uhlí do Česka téměř zdvojnásobil, zatímco vývoz českého uhlí do Polska klesl o plné čtyři pětiny a OKD ztratila řadu polských zákazníků. To také přispělo k jejímu letošnímu úpadku.

Polská vláda své kroky obhajuje poukazem na to, že i kdyby inkriminované finanční transfery byly formou nedovolené podpory, naprostá většina uhlí v Polsku vytěženého se v zemi také spotřebuje, a proto nedošlo k narušení unijního trhu. Podle její interpretace PGG vznikla v souladu s tržními principy a do konce roku 2017 by měla být zisková.

Fond Arca Capital Bohemia má coby menšinový akcionář holdingu New World Resources (NWR) – vlastníka OKD – přímý zájem na oslabení polské konkurence. Zvažuje totiž, že po předpokládaném rozpuštění skupiny firmu OKD převezme a restrukturalizuje. Proto minulý týden jejího insolvenčního správce i vybrané zástupce vlády vyzval, aby se k jeho stížnosti připojili.

Mohlo by vás zajímat:
Tajuplná uhelná lebka
Důl Jeroným odkryl nová tajemství
V podzemí se skrývá fosilní prales

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa