Doba čtení:1 m, 57 s
Vitásková foto iuhli.cz
Podle Vitáskové ministr Mládek navádí ERÚ k trestným činům. Foto: iUHLI

Aféra chybějících notifikací k podporovaným zdrojům energie se rozhořela s nebývalou intenzitou. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) i Energetický regulační úřad (ERÚ) začaly na druhou stranu střílet ostřejšími výroky. 

Ministr Jan Mládek (ČSSD) šéfku úřadu Alenu Vitáskovou obvinil, že svým nejnovějším návrhem na snížení cen elektřiny zvyšuje riziko chaosu v energetice. Vitásková totiž přišla s tím, že spotřebitelé by nadále neměli v účtu za elektřinu doplácet na podporované zdroje, protože tato podpora nemůže být příjemcům kvůli nedokončenému notifikačnímu řízení legálně vyplácena.

Čtěte také:
Vitásková chce vyvlastnit Bakalův majetek
ERÚ nepočítá s podporou většiny obnovitelných zdrojů

„Pokud by paní předsedkyně splnila své výhrůžky, způsobila by České republice škody velkého rozsahu v řádu miliard korun, a proto ji vyzývám, aby ustala ve svých populistických návrzích,“ uvedl Mládek. Zároveň označil ERÚ za nejslabšího člena týmu, který má pod vedením MPO notifikace na starosti, a nařkl úřad z toho, že nedodává data dostatečně rychle. Na přímý dotaze redakce iUHLÍ, která data to jsou a v jakých fázích ERÚ řízení zpozdil, reagoval mluvčí ministerstva František Kotrba vyhýbavě: „MPO nepovažuje za vhodné, aby byly prostřednictvím médií diskutovány další konkrétní podrobnosti z probíhajících notifikačních řízení.“

Vitásková na obvinění zareagovala rychle a tvrdě – Mládka označila za trojnásobného lháře. Nejprve podle ní Mládek nemluvil pravdu, když před rokem vládě tvrdil, že současná podpora je pokračováním té minulé, a proto není nutné ji u Evropské komise vyjednat. A pak měl porušit loňský slib, že notifikace budou dokončené do března 2016. „Pan ministr Mládek navádí k trestným činům, aby ERÚ postupoval v rozporu se zákony. Svým hysterickým výpadem se snaží zahladit svoji politickou zodpovědnost kolem obnovitelných zdrojů.“

Podle Vitáskové je příčinou současných problémů špatné nastavení a neřešená překompenzace systému z roku 2005, která se projevila mimo jiné solárním boomem o pět let později. „Vítáme, že si pan ministr konečně uvědomil svou odpovědnost za notifikace a pasoval se do role kapitána. Bohužel, pokud kapitán neumí tým vést, měl by odstoupit,“ dodala v narážce na Mládkův příměr.

Je otázkou, zda problém bude i v budoucnu řešit Jan Mládek. Premiér Bohuslav Sobotka totiž v otevřeném dopisu avizoval, že některé členy svého kabinetu odvolá.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Extrémní bagr, ve kterém si nabijete mobil
Caterpillaru prudce klesl zisk i tržby