Studenti složili uhelnou maturitu

Studenti si v rámci vzdělávacího cyklu prohlédli i uhelnou elektrárnu Počerady. Foto: ČEZ

Studenti si v rámci vzdělávacího cyklu prohlédli i uhelnou elektrárnu Počerady. Foto: ČEZ

Studenti z Mostu zakončili prezentací svých prací projekt Cesta za poznáním uhlí aneb Uhelná maturita. Pětietapový vzdělávací cyklus připravilo Ekologické centrum Most za finanční podpory těžební společnosti Vršanská uhelná.

Osm týmů zpracovávalo v průběhu projektu předem určené téma z oblasti těžby, využití uhlí a rekultivace. Získané poznatky pak v závěrečné etapě prezentovali studenti před odbornou porotou složenou ze zástupců těžební společnosti, Ekologického centra Most i pedagogů školy. Podle poroty tento úkol nejlépe zvládly Eliška Ješková, Veronika Boudová, Kateřina Schöppová, uvedl deník Právo.

Čtěte také:
Moderní uhelky pojedou ještě desítky let
Bartošek: Masivní podpora solárů byla chybou

Překvapila mě velmi dobrá úroveň znalostí studentů o těžbě uhlí a rekultivaci. Přínosem projektu je podle mě také to, že dal účastníkům příležitost vyzkoušet si veřejně prezentovat své poznatky. To je nesmírně důležitá dovednost, kterou studenti využijí nejen při obhajobě svých ročníkových prací, ale i ve svém budoucím profesním životě,“ poznamenal generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček.

Vršanská uhelná zařadila do projektu nově také fotografickou soutěž na Instagramu, kde měli studenti možnost sdílet fotografie pořízené během jednotlivých exkurzí. Autory tří nejzajímavějších příspěvků ocenila těžební společnost powerbankou.

Studenti všech škol se v pěti samostatných etapách projektu seznámili s reálným prostředím povrchového lomu, uhelnými laboratořemi rekultivační činností. Prohlédli si proces výroby elektřiny v elektrárně Počerady včetně míst, kde se využívají produkty po spalování uhlí. Během konzultací na pracovištích Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí a Vysoké školy báňské, Hornickogeologické fakulty v Mostě se dozvěděli o aktuálních metodách výzkumu v oblasti energetiky a o možnostech báňského vyššího vzdělávání. S historií hornictví se seznámili v Podkrušnohorském technickém muzeu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se baví bagry po práci
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje