Doba čtení:1 m, 42 s
Lidé by s nákupem uhlí neměli čekat na poslední chvíli. Foto: wikipedia.org
Moderní kotle mají až tisícinásobně nižší emise než staré. Foto: wikipedia.org

Ministerstvo životního prostředí se brání kritice ekologických aktivistů, kteří kritizují kotlíkové dotace. Moderní kotle mají totiž až tisícinásobně nižší emise než staré.

Cílem kotlíkových dotací je vyměnit co nejvíce těch nejstarších a nejvíce znečišťujících kotlů, které mají až tisícinásobně vyšší emise než nové kotle na uhlí,“ řekla serveru ekolist.cz tisková mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Čtěte také:
Objevila se první udání na špatné kotle
Úřady mohou kontrolovat kotle v domácnostech

Podle údajů ministerstva je v ČR asi 350 až 400 tisíc starých kotlů, které každou topnou sezonu znečišťují ovzduší. „Peníze v kotlíkových dotacích v tuto chvíli stačí na výměnu zhruba 100 tisíc kotlů,“ uvedla Roubíčková.

Ekologické organizace ze sítě CEE Bankwatch Network mimo jiné doporučují, aby se z dotací hradily jen kotle, které nevyužívají uhlí. A dále navrhují, aby sociálně slabým skupinám byla poskytnuta plná úhrada a pomoc při vyřizování administrativy. Podle aktivistů je tu totiž řada lidí, kteří prostě nejsou schopni se s administrativou poprat.

Ministerstvo ale namítá, že takové nastavení dotací by nefungovalo. „Kdybychom podpořili jen výměny starých kotlů pouze s přechodem na tepelná čerpadla a kotle na biomasu a současně nabídli některým skupinám plnou dotaci, pak by se stalo jediné. Těch kotlů bychom vyměnili možná 20 možná 30 tisíc, možná daleko méně,“ zdůraznila Roubíčková.

A dál vysvětluje: „Jednak by lidé neměli zájem přejít na dražší palivo, než je v současné chvíli uhlí, tzn. od výměny by byli odrazeni, a ti, kteří by měli od státu kotel zadarmo, by vyčerpali prostředky ostatním lidem, kterým by jinak stačila například alespoň částečná dotace k motivaci pro výměnu.

Cílem kotlíkových dotací je stáhnout z domácností co nejvíce starých kotlů, vyměnit je za kotle s mnohonásobně nižšími emisemi a zlepšit tak co nejdříve ovzduší v ČR. To by se s návrhy Hnutí DUHA ale určitě nepodařilo,“ uzavírá Petra Roubíčková.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa