Uhlí zajistí Vietnamu levnou energetickou budoucnost

Vietnam HoChiMin wikipedia_compressed

Foto: wikipedia.org Milei vencel

V roce 2011 Světová banka předpověděla, že Vietnam bude jednou z pěti zemí nejhůře postižených změnou klimatu. Byla to neblahá prognóza pro zemi na prahu kapitalismu. Vietnam je totiž lačný po prosperitě a bohatství.

Vietnam, jako rozvíjející se ekonomika, zažívá rychlý a zatím trvalý vzestup. V posledních dvou desetiletích ekonomika rostla průměrně o téměř 6 procent ročně a odpoutala se od skupiny nejchudších zemí na světě. Země nabízí nižší náklady na výrobu a díky relativně mladé populaci se jeví jako nová náhrada Indie a Číny. Není tedy překvapením, že poptávka po energii v domácnostech by podle odhadů měla růst o 10 procent ročně.

Minulý rok v listopadu se po letech uvažování nad náklady, proveditelností, zahraniční spolupráci a otázkami bezpečnosti, Vietnam odvrátil od jaderné energie. Dva původně navrhované jaderné reaktory by celkovým výkonem 40 GW výrazně přispěly do národní sítě, ale odhadované náklady ve výši 27 miliard dolarů byly pro rozvíjející se ekonomiku se státním dluhem 65 procent HDP příliš velké sousto.

Čtěte také:
Evropu v mrazech zachraňují uhelné elektrárny
Kongres chce zrušit zákony proti uhlí

Jak tedy rozšířit produkci energie bez obrovské díry ve státním rozpočtu? Vietnam se obrátil zpět k osvědčenému uhlí. Má ho hodně a všechny uhelné doly jsou vlastněné státem. Podle odhadů je vietnamská celostátní roční spotřeba energie asi 162 miliard kWh. V současné době Vietnam provozuje 20 uhelných elektráren a jejich počet plánuje do roku 2020 zvýšit na 32 a do roku 2030 až na 50. To znamená, že do roku 2020 budou tamní uhelné elektrárny produkovat 49 procent produkce elektřiny, k čemuž využijí asi 63 milionů tun uhlí. Tento objem by dále měl vzrůst až na 129 milionů tun uhlí v roce 2030.

Připravované energetické projekty otevírají nové obchodní příležitosti ve vietnamském energetickém sektoru a to především pro společnosti z Japonska, Číny, Ruska a Malajsie, které doufají, že si pro sebe ukousnou největší podíl z plánovaného energetického koláče.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech