Doba čtení:1 m, 52 s
Elektrárna Chvaletice. Foto: Severní energetická

O tuzemské uhelné elektrárny je zájem. Elektrárnu Chvaletice si v rámci exkurzí prohlédla již tisícovka návštěvníků. Na exkurzi do Elektrárny Mělník zase nedávno zavítala skupina pedagogů ze základních a středních škol. Uhlí je v Česku stále nejvýznamnějším palivem.

Exkurze do elektrárny ve Chvaleticích jsou stále populárnější. Letošním tisícím návštěvníkem se stal student Jaroslav Hájek, který na exkurzi dorazil se svými spolužáky ze Střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy Chrudim. Dalších 200 zájemců se do elektrárny ještě do konce roku chystá.

„Jsem rád, že je o prohlídky provozu elektrárny Chvaletice takový zájem. Každým rokem počet účastníků exkurzí roste,“ uvedl generální ředitel elektrárny Chvaletice Luboš Pavlas. Od září 2013, kdy elektrárnu koupila Severní energetická, navštívilo provoz už na 3 000 návštěvníků. Dalších 400 lidí každoročně dorazí v rámci červnového Dne otevřených dveří.

Čtěte také: Lze čelit výpadkům jaderných elektráren?

Prohlídku elektráren nabízí také energetická společnost ČEZ. Hned dvě říjnová setkání ve středních Čechách mají za sebou pedagogové z celé ČR, kteří se sdružují v Klubu Svět energie. Ten zastřešuje Skupina ČEZ, přičemž jeho smyslem je nabídnout učitelům fyziky a dalších přírodovědných předmětů možnost vzdělávání se formou zajímavých seminářů a exkurzí.

ČEZ učitelé
Elektrárna Mělník. Na střeše kotelny výrobního bloku 500 MW. Foto: ČEZ

Učitelé si prohlédli výrobní provozy Elektráren Mělník II a III. „Jsme rádi, že si můžeme podrobně s odborným výkladem prohlédnout elektrárenský provoz. Vždy se lépe během výuky povídá o něčem, co jsme viděli na vlastní oči, než o tom, co známe jen z teorie. Navíc se dostaneme i tam, kam se běžně člověk nepodívá,“ řekli během elektrárenské exkurze Zdeněk Vavřín a Jan Konrady, oba ze Střední průmyslové školy dopravní v Praze, kde první vyučují fyziku a chemii a druhý předměty z oblasti strojírenství. „Určitě je i lepší vše vidět na vlastní oči a mít právě v daný okamžik nafocené. Člověk se tak nemusí spoléhat jen na informace z internetu,“ dodal fyzikář Jiří Pavlík ze ZŠ Komenského v Ústí nad Orlicí.

Mohlo by vás zajímat:
Uhelná elektrárna Mělník bude v Matrixu

Podstatnou část odborného výkladu si pedagogové vyslechli během návštěvy velína. Foto: ČEZ