Lidé z okolí si další těžbu na Bílině pochvalují

Lom Bílina. Foto: SDAS

Hodně lidí z Braňan rozhodnutí vlády o posunutí limitů těžby na lomu Bílina vítá. Šachta totiž dává mnoha lidem práci. Odpůrci těžby se bojí prachu, ale jsou v menšině, napsal týdeník 5plus2.

Práce a peníze jsou pro většinu lidí z Braňan to nejdůležitější. Prostředky od Severočeských dolů, které na dole Bílině těží uhlí, pomáhají obci třeba ve formě darů pro místní školu a školku nebo na různé obecní akce. „Kdyby tady těžba skončila, tak do třiceti let vesnice zanikne,“ tvrdí starosta Braňan Petr Škanta. Bez šachty za humny by se většina lidí kvůli práci nejspíš odstěhovala. „Nevím přesně, kolik lidí z Braňan dělá na šachtě. Ale je jich dost. A další dělají u různých soukromníků a firem, které od dolů mají zakázky, jsou na ně tedy různě napojené,“ připomněl starosta.

Čtěte také: Těžba na Bílině se nesmí přiblížit k obcím

„Je to dobře, aby se tady těžilo dál. Co by tady lidé jinak dělali, než na šachtě? Já tam sice nedělám, ale souhlasím s tím,“ prohlásil v místní hospodě pan František. „Určitě bych nechtěl, aby zůstali bez práce,“ přidal se i Lukáš Klát. Dodal, že těžba se bude spíš vzdalovat, protože pokračovat má směrem na Mariánské Radčice.

Vláda v říjnu schválila korekci územně ekologických limitů na lomu Bílina a zároveň stanovila podmínku, že by se těžba měla zastavit 500 metrů od nejbližší obce.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Prohlédněte si lom Bílina z ptačí perspektivy