Doba čtení:1 m, 18 s
Foto: iUHLI.cz
Foto: iUHLI.cz


Při jednání o podobě surovinové politiky se vláda zabývala i otázkou vyvlastňování kvůli těžbě nerostů. Výsledkem je, že v dohledné době žádné rozhodnutí nepadne. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dal jasně najevo, že o vyvlastňování případně rozhodne až příští vláda.

V současné době platí zákon, podle kterého stát nemůže vyvlastňovat kvůli těžbě pozemky ani domy. To by se ale v příštích letech mohlo změnit. Aktuální návrh surovinové politiky České republiky totiž vyvlastňování kvůli těžbě nerostných surovin připouští. Podle premiéra Sobotky ale bude rozhodnutí o případném vyvlastňování za náhradu až na příštím kabinetu. „Vláda se nechystá na základě tohoto dokumentu předkládat nějaké konkrétní legislativní návrhy, které by řešily otázku vyvlastňování,“ uvedl pro Českou televizi Sobotka.

Čtěte také:
Jiřetínská triola chystá milionové investice
Mládek vyvlastňuje, aktivisté zuří

To na jednu stranu znamená, že až do konce mandátu Sobotkova kabinetu prakticky nemůže dojít k prolomení limitů na lomu ČSA, zároveň však vláda odmítla odepsat tamní zásoby uhlí, jak požadovali někteří lokální politici v čele se známými odpůrci těžby hnědého uhlí, starostkou Litvínova Kamilou Bláhovou (ANO) a starostou Horního Jiřetína Vladimírem Buřtem (SZ). „Vyvlastňovací paragrafy by se potom daly i lehce zneužít, a to my nechceme,“ řekla Bláhová.

Uzákonit možnost vyvlastnění naopak požadují odbory. Proti by nejspíš nebyl ani prezident Miloš Zeman, který je známý svou podporou prolomení limitů těžby v zájmu zachování pracovních míst v regionu, který je postižený vysokou nezaměstnaností.

Mohlo by vás zajímat:
Litvínov je proti vyvlastňování kvůli těžbě uhlí
Babiš nechce platit horníkům dřívější důchody
TOP 10 největších těžebních bestií

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa