Doba čtení:1 m, 11 s
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Foto: iUHLI.cz
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Foto: iUHLI.cz

Před koncem mandátu současné vlády rozhodně nedojde k prolomení limitů na lomu ČSA, uvedl v České televizi ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Prolomení limitů v dole Bílina však podle něj bylo nutné, aby v budoucnu bylo dost uhlí pro teplárny.

Jsem přesvědčen, že uhlí za limity nebude potřeba. Aby něco ospravedlnilo tak zásadní věc jako bourání lidských sídel, připravit stovky lidí o domovy, to by muselo být něco dramatického. To znamená, že by byla dramaticky ohrožena energetická bezpečnost České republiky,“ řekl Brabec, podle nějž nelze situaci na ČSA srovnávat s prolomením limitů na Bílině. Kromě toho, že se prolomení na Bílině nedotklo lidských sídel, jde prý rovněž o rozdílné využití těženého uhlí.

Čtěte také:
Mládek: Uhlí za limity je strategickou zásobou
Rozhodnutí o ČSA je chybou ČSSD

Uhlí z lomu Bílina bude velmi pravděpodobně potřeba pro malospotřebitele a pro teplárny. Uhlí z dolu ČSA za limity by bylo potřeba pro elektrárny,“ vysvětlil Brabec, který zároveň uvedl, že za limity se těžba na Bílině dostane až po roce 2030 a nelze vyloučit, že se tam nebude těžit vůbec. Vládní rozhodnutí je tak podle Brabce třeba vnímat spíše jako možnost o těžbě za limity uvažovat a eventuálně připravovat povolení.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Prolomit limity za pět let znamená problém
Dva stupně od katastrofy