Doba čtení:1 m, 30 s
Štola dolu Bohumír, střední část: Foto: Důl Jan Šverma o.p.s.

Zájemci o návštěvu podzemí v Královéhradeckém kraji mají ode dneška šanci projít částí bývalého měděného dolu Bohumír v Jívce na Trutnovsku. Parta bývalých horníků totiž důl přeměnila na hornické muzeum. Napsal server Novinky.cz.

„Dnem 1. června otevíráme první etapu prohlídkové trasy,“ uvedl Karel Novotný, ředitel obecně prospěšné společnosti Důl Jan Šverma. Prohlídková trasa má délku zhruba 400 metrů.

Štola má reálnou podobu z roku 1965, kdy kvůli nerentabilnosti skončila těžba. Návštěvníci při prohlídce projdou částí štoly či prostorem bývalé strojovny těžního stroje. „Na trase uvidí také obnovenou původní výztuž štoly, figuríny horníků při práci či různé nářadí,“ řekl Novotný.

Stěnami mnohde ještě prosvítá zřetelná rezavá rudná žíla. „Tuna takzvané rudniny tady dávala okolo 25 kilogramů mědi. Ložiska například v Chile dávají dvakrát tolik,“ přiblížil Novotný.

Práce na zpřístupnění dolu stály zhruba 6,3 milionu korun. Společnost peníze získala z česko-polského projektu podpořeného evropskými dotacemi. Ve zpřístupňování dolu se má pokračovat. Společnost chce také získat těžní stroj, který by byl instalovaný ve strojovně.

Proměnu prvního patra Dolu Bohumír na hornický skanzen neprovázely mimořádné objevy. Horníci občas našli zrezivělou výhybku důlní železnice, kus krumpáče, tzv. kylovu, nebo vrták. „Jednu raritu tady ale máme. Jde o pořádný kus opuky, který odpadl ze stropu štoly a odkryl podivnou puklinu. Nejde o dílo lidských rukou ani vody,“ popsal Miloš Hrubý jedinečný geologický artefakt připomínající doupě permoníka.

Důl se nachází v areálu společnosti Gemec-Union. Prohlídky se budou konat v 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hodin, zájemci se musí nahlásit na vrátnici společnosti, kde si je vyzvedne průvodce. Vzhledem k tomu, že podzemí dolu je zimovištěm chráněných netopýrů, budou prohlídky možné pouze od 1. května do 30. září.