Lom ČSA? Přijatelné je jen úplné prolomení

Poslanec Vlastimil Vozka (ANO). Foto: iUHLI.cz

V případě budoucnosti další těžby uhlí na lomu ČSA není z hlediska finančního a technického jiná varianta než úplné prolomení limitů. Serveru iUHLI.cz to řekl poslanec Vlastimil Vozka (ANO).

Ministerstvo průmyslu zpracovalo čtyři varianty, jak s limity naložit. Vedle úplného prolomení či naopak úplného zachování je ve hře prolomení limitů v dole Bílina, kde těží Severočeské doly vlastněné polostátní firmou ČEZ a další variantou je návrh ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) na posunutí limitů v dole ČSA, kde těží Severní energetická. To by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně.

„Pokud někdo bude prohlašovat, že je nejlepší varianta číslo tři, tak je zásadně pro zastavení těžby a pro ochuzení energetického mixu České republiky nejkvalitnějším hnědým uhlím. Uhlím, na kterém jsou nastaveny energo dokumenty našich tepláren. Jsem přesvědčen o tom, že by k tomu nemělo dojít,“ řekl Vozka.

Vozka také upozornil na situaci, jakým způsobem se řeší otázka další těžby uhlí v sousedním Německu, kdy se kvůli rozšíření těžby přesídluje asi 10.000 obyvatel. „Tam se s veřejností pracuje úplně jinak než u nás. U nás je senzace rozdmýchat problém, ne řešit,“ zdůraznil.

„Uhelky v podstatě nedostaly příležitost předložit své plány, jak se budou chovat k okolí. Jak se vypořádají s majetkem zasaženým dobýváním, protože k tomu stojí jenom výhradně dvě rozhodnutí vlády, která teprve záležitost mohou přiotevřít. A to ještě neznamená, že se tam zítra bude dobývat, protože proces schválení přípravy, zpracování otvírky a přípravy dobývání je trnitý. Včetně ekologických otázek. A to vše musí dobře jít,“ poznamenal vládní poslanec Vlastimil Vozka.

Ministerstvo průmyslu nyní čeká na výsledky několika studií. O limitech by se mohlo rozhodnout v červenci.