Společnost ČEPS, provozovatel tuzemské přenosové soustavy, zahájila v areálu rozvodny v Hradci u Kadaně stavbu ochranných transformátorů. Stavba za dvě miliardy korun má být dokončena v prosinci 2016. Serveru iUHLI.cz to sdělila mluvčí ČEPS Barbora Peterová.
Takzvané PST (Phase Shifting Transformers) transformátory s řízeným posuvem fáze mají zajistit bezpečný provoz přenosové soustavy jak v době extrémních tranzitních přetoků, tak i v době dlouhodobých omezení při rekonstrukci vedení.
„Transformátory jsou sice drahé, ale jejich životnost bude více než 40 let. Kdyby došlo k jakémukoliv výpadku, ztráty by byly daleko větší, než jaké jsou náklady na stavbu PST transformátorů. To je pro nás jasný důkaz toho, že se tato investice vyplatí,“ řekl předseda představenstva ČEPS Vladimír Tošovský.
„Díky PST je možné řešit úzká místa v síti nebo omezit přetížení některých prvků sítě. Umístění transformátorů na česko-německém profilu pomůže omezit rizika přetěžování vnitřní sítě České republiky vlivem přetoků směrem sever-jih. Sníží se ale také riziko zavlečení velkých systémový poruch ze zahraničních sítí,“ vyjmenovává přednosti nového řešení Milan Kovařík, místopředseda představenstva společnosti.
Koordinované provozování PST transformátorů s obdobnými zařízeními na německo-polské hranici pomůže stabilizovat a vymezit tranzitní toky. Cílem výstavby ale není zabránit tomu, aby elektřina proudila. Platí, že ČEPS chce přenášet maximální množství elektřiny, ale bezpečně. A to právě tento speciální typ transformátoru umožní.
ČEPS udržuje, obnovuje a rozvíjí 41 rozvoden, s 71 transformátory převádějícími elektrickou energii z přenosové do distribuční soustavy, a trasy vedení s napěťovou hladinou 400 kV o délce 3508 km a 220 kV o délce 1910 km.
Více o problémech s vysokými tranzitními toky přes přenosovou soustavu ČEPS.
Přetoky energie z Německa na přelomu roku vyšly na 60 milionů