Doba čtení:2 m, 18 s
Důvodem poklesu počtu změn byly zejména malé rozdíly mezi nabídkami dodavatelů. Foto: pixabay.com

Češi v loňském roce udělali 619 657 změn dodavatele elektřiny a plynu. To je ve srovnání s rokem 2022, který byl ovlivněn zejména prudkým zdražováním energií na trhu, o 19 procent méně. Více změn odběratelé provedli u dodavatelů elektřiny. Čísla o změnách dodavatelů se tak loni vrátila blíže k předkrizovým statistikám. Vyplývá to z dat Operátora trhu s elektřinou (OTE).

Svého dodavatele elektřiny loni odběratelé změnili v 448 351 případech. Meziročně je to asi o 14 procent méně. U plynu provedli spotřebitelé 171 306 změn dodavatele, meziročně o zhruba 30 procent méně.

Nejvíce změn odběratelé podle statistik loni udělali hned na začátku roku, za leden operátor evidoval téměř čtvrtinu všech změn loňského roku. Naopak na jaře klesl počet změn dodavatelů u elektřiny i plynu na minimum, důvodem byly zejména malé rozdíly mezi nabídkami dodavatelů, kdy velká část z nich ještě nabízela ceny na úrovni vládních stropů. Od léta začalo změn dodavatelů spolu s rozšiřující se nabídkou obchodníků postupně opět přibývat.

Export elektřiny z Česka významně klesl

Chování spotřebitelů tak loni odráželo vývoj na trhu. „V minulém roce postupně odeznívaly krizové časy. Cena elektřiny i plynu klesala a méně odběratelů mělo proto tendenci ke změně dodavatele. Navíc rostl počet Čechů, kteří dali přednost fixaci před smlouvou na dobu neurčitou, takže mnozí nemohli realizovat změnu dodavatele, i pokud by o ni stáli,“ uvedl analytik XTB Jiří Tyleček. Upozornil také na přiblížení nabídek dodavatelů. „V časech vysoké nervozity a volatility na trhu mohly být rozdíly v cenách i vyšší desítky procent. Velmi totiž záviselo na časové i cenové struktuře nakoupených kontraktů každého dodavatele. S uklidněním situace na trhu však došlo k jejich sblížení a pobídky pro změnu byly proto slabé,“ podotkl.

Podle něj současná situace na trhu naznačuje, že by ceny energií mohly letos dále klesat, což by rozšířilo možnosti zákazníků usmlouvat lepší ceny. Výrazné zlevnění však i vzhledem k navýšení regulovaných cen očekávat podle Tylečka nelze.

Loni platily v Česku cenové limity na elektřinu a plyn, které zavedla vláda. Všichni odběratelé tak platili maximálně 6000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Vládní maxima platila bez ohledu na to, zda mají zákazníci u svých dodavatelů smlouvy s cenami nad stropem. Platnost takzvaných stropů cen skončila závěrem loňského roku. Většina velkých dodavatelů přesto letos ponechala zákazníkům, kteří měli z minulosti zafixované ceny energií nad úrovní vládních stropů, ceny ve stejné výši jako loni.

Plně liberalizovaný trh s elektřinou je v České republice od roku 2006, trh s plynem od roku 2007. Od té doby si mohou sami zákazníci vybírat svého dodavatele energií.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa