Doba čtení:2 m, 11 s
Česká republika dokázala své emise CO2 snížit podstatně více než například Irsko, Belgie nebo Portugalsko a mírně předstihla i Rakousko a Nizozemsko. Foto: pixabay.com

Mezi lety 2011 a 2020 se emise oxidu uhličitého v zemích evropské sedmadvacítky snížily o více než 22 procent. Šampiónem je Estonsko, nejhorší výsledek zaznamenaly Litva a Lucembursko. Česká republika se nachází uprostřed žebříčku členských zemí Evropské unie ukazujícího snížení emisí oxidu uhličitého.

Zatímco průměr Evropské unie představuje 22,3 procenta, Česko své emise dokázalo snížit o 18,4 procenta. Přestože Česká republika dosáhla mírně podprůměrného výsledku v porovnání s EU jako celkem, dokázala své emise CO2 snížit podstatně více než například Irsko, Belgie nebo Portugalsko a mírně předstihla i Rakousko a Nizozemsko. Česko je na tom v porovnání s Nizozemskem dokonce i lépe co do objemu emisí CO2 na osobu. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu.

Vůbec největšího poklesu z evropské sedmadvacítky docílilo Estonsko, kterému se podařilo během deseti let snížit své emise oxidu uhličitého o 53 procent. Na opačném konci žebříčku, tedy mezi nejhoršími zeměmi, jsou Litva a Lucembursko. Těmto dvěma státům se nejenže emise CO2 nepodařilo snížit, ale dokonce je naopak zvýšily. V případě Litvy činil přírůstek 17,6 a v případě Lucemburska 11,4 procenta, napsal server cnn.iprima.cz.

Evropská komise je proti Evropanům

V Evropské unii jsou tři víceméně srovnatelné hlavní zdroje oxidu uhličitého. Výroba elektřiny a tepla byla v roce 2020 zodpovědná za necelých 695 milionů tun CO2, o jediný milion zaostal zpracovatelský průmysl. Třetím největším přispěvatelem k emisím CO2 jsou domácnosti s bezmála 658 miliony tun. Nejméně oxidu uhličitého je vypouštěno v těžbě (asi 22,5 milion tun).

Světové emise rostou

Problémem je, že ačkoli Evropská unie své emise CO2 poměrně dramaticky a za cenu velkých finančních nákladů snižuje, globální emise dlouhodobě naopak rostou. Výjimkou byl předloňský covidový rok. Díky omezenému pohybu lidí a zastavení části ekonomiky v roce 2020 klesly globální emise oxidu uhličitého o 5,4 procenta, což je nejvýraznější pokles od druhé světové války. Loni ovšem emise znovu stouply o zhruba 4,9 procenta a přiblížily se tak úrovni míry znečišťování v roce 2019.

Suverénně největším znečišťovatelem planety je Čína, kde emise loni stouply ve srovnání s předloňským rokem o sedm procent. Emise Indie, dalšího z velkých znečišťovatelů, stouply o tři procenta.

Čína v současné době vypouští do ovzduší 31 procent světových emisí, na druhém místě jsou se 14 procenty Spojené státy. Shodných sedm procent představuje Evropská unie a Indie. Čína je také jediný stát, jemuž rostly emise i v pandemickém roce 2020, a to o 1,4 procenta.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa