Čínské národní ropné společnosti CNPC a Sinopec vedou s Katarem pokročilá jednání o investicích do rozšíření největšího světového projektu zkapalněného zemního plynu (LNG) North Field East a o nákupu paliva na základě dlouhodobých smluv.
Jednalo by se o první takové partnerství mezi oběma zeměmi, které patří mezi největší spotřebitele a producenty LNG na světě. Blízkovýchodní vývozce energie se snaží rozšířit svou asijskou klientelu. Hlavními investory do katarského plynárenského průmyslu byly dříve globální energetické korporace, napsal server msn.com.
„Účast, byť jen malého podílu, by Číňanům umožnila přímý přístup k vysoce globalizovanému projektu a osvojení si jeho řídících a provozních znalostí,“ uvedl jeden ze zdrojů, vysoký úředník z pekingského průmyslu. Diskuse se zaměřují na stanovení cen dlouhodobých dodavatelských smluv, které budou navázány na globální trh s ropou, uvedl další ze tří zdrojů.
Katarská dohoda o dodávkách pomůže Číně vytvořit nárazník proti kolísání spotových cen a diverzifikovat dovoz. Vztahy se dvěma hlavními dodavateli, Spojenými státy a Austrálií, jsou velmi napjaté. Rusko je uprostřed války a čelí rozsáhlým sankcím. Peking považuje plyn za strategické překlenovací palivo, které má nahradit uhlí na cestě k uhlíkové neutralitě do roku 2060.
Podle údajů společnosti Refinitiv Eikon byl Katar v prvních pěti měsících roku 2022 po Austrálii největším dodavatelem LNG do Číny. Čína v roce 2021 dovezla z Kataru téměř 9 milionů tun LNG, což představuje 11 % celkového dovozu LNG do země.
Čína, která bude v roce 2021 největším světovým odběratelem LNG, dováží 45 % své potřeby zemního plynu a po přívalu nákupních dohod se Spojenými státy na konci roku 2021 považuje Katar za spolehlivého dlouhodobého dodavatele.