Doba čtení:2 m, 10 s
Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Problémy, kvůli kterým jsou nyní odstaveny tři bloky jaderné elektrárny Dukovany, jsou překvapením. Firma ČEZ neměla tolik spoléhat na externí firmy, které provádějí v elektrárně údržbu. Lidovým novinám to řekla šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

„ČEZ to s outsourcingem přehnal,“ uvedla Drábová. Státní úřad pro jadernou bezpečnost přitom čeká v příštích dvou letech rozhodování, zda dukovanské elektrárně po třiceti letech její existence postupně povolí další provoz čtyř jejích reaktorů.

ČEZ to s outsourcingem přehnal

V případě prodloužení životnosti Dukovan jsou podle Drábové nyní tři možnosti. „Můžeme vydat povolení na deset let, tak jak je to v Evropě obvyklé, ale s určitými podmínkami. Nesplnění takových podmínek znamená, že rozhodnutí ztrácí platnost. Druhou možností je, že vydáme časově neomezené povolení k provozu, ale opět s podmínkami. Navíc by tam byla podmínka desetiletého periodického přehodnocení bezpečnosti. A třetí možnost by spočívala v tom, že bychom vydali povolení na kratší dobu. K tomu se ale moc nekloníme,“ uvedla Drábová.

Čtěte také: Dukovany visí na Drábové

Prodloužení životnosti Dukovan bylo spojováno s budoucností tuzemského hnědého uhlí. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) totiž navrhoval odložit rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA právě kvůli nejasné budoucnosti jádra v Česku. Vláda ale v říjnu rozhodla o zachování limitů na lomu ČSA.

Server iUHLI.cz oslovil ministerstvo průmyslu, zda kvůli komplikacím v Dukovanech nezvažuje přehodnocení situace. Mluvčí MPO František Kotrba serveru iUHLI.cz sdělil, že aktuálně existují tři možnosti s ohledem na povolení dalšího provozu elektrárny Dukovany a ani jedna z nich nezmiňuje možnost nevydání potřebného povolení. „Aktuálně tedy neexistuje významný důvod obávat se neprodloužení licence pro elektrárnu Dukovany,“ dodal mluvčí.

Připomněl, že v usnesení vlády je mimo jiné uloženo ministrovi průmyslu a obchodu předložit vládě do konce prosince 2020 v rámci periodického vyhodnocení naplňování Státní energetické koncepce analýzu potřeb hnědého uhlí. „V případě, že by nedošlo k prodloužení licence pro některé, nebo v nejhorším případě všechny bloky Dukovan, byl by to samozřejmě důležitý faktor, který by bylo nutné vzít v potaz při vyhodnocení Státní energetické koncepce a související analýze potřeb hnědého uhlí,“ uvedl Kotrba.

Podle analytika Petra Hlinomaze není pro přehodnocení důvod. Potíže v Dukovanech by měly směřovat raději k jejich nápravě, než k přechodu k jiné alternativě výroby elektřiny. „Je evidentní, že ČEZ podcenil přenechání kontroly na jaderných zařízeních externím firmám a přehnal to s outsourcingem. Tento stav je třeba narovnat, nejen kvůli Dukovanům, ale i kvůli kontrolám a provozu Temelína. Proto odhaduji, že řešením bude asi silně podmíněné prodloužení funkce Dukovan,“ dodal Hlinomaz.

Mohlo by vás zajímat:
Jaderné trable v Dukovanech nekončí

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa